Martin Chadima - Mistr Jan Hus - Pravda a mýtus (1.)

5. 7. 2015

600. výročí smrti Mistra Jana Husa si můžete připomenout cyklem přednášek mapující teologickou kauzu Jana Husa v jejím dobovém a náboženském kontextu.  Přednášky  vedl teolog, pedagog a religionista ThDr. Martin Chadima, ThD, který se mj. zabývá postavami období české reformace. První večer se nesl název "Příčiny vzniku české reformace".
Mistr Jan Hus byl římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, reformátor, kazatel a mistr na pražské univerzitě. Byl autorem reformy pravopisu, která odstranila spřežky a zavedla do české abecedy diakritiku. Ve svých kázáních a náboženských pracích kritizoval mravní úpadek, v němž se ocitla katolická církev a přejal některé myšlenky Wyklefa. Katolická církev ho označila za kacíře, jeho učení za herezi a exkomunikovala jej. Na kostnickém koncilu byl odsouzen jako kacíř a vydán 6. 7. 1415 světské moci k upálení na hranici, když odmítl odvolat své učení.
přečíst více

Thomas Graumann – Dvakrát zachráněné dítě

1. 7. 2015

Thomas Graumann se narodil v roce 1931 do brněnské židovské rodiny. Když v roce 1939 Nicolas Winton zachraňoval z Protektorátu Čechy a Morava židovské děti, byl Tomáš jedním z posledních dětí z těch 669, které se podařilo zachránit. 2. srpna 1939 odvezl osmiletého Tomáše poslední z vlaků naděje vypravených z Prahy do Velké Británie. Jeho mladší bratr Toník, který byl v době odjezdu nemocen, měl cestovat do Anglie dalším vlakem 1. září - ale tento vlak již neodjel a bratr zahynul.
Už od chvíle, kdy si malého osmiletého chlapce po příjezdu do Skotska vyzvedla adoptivní matka Mary Corsonová, toužil po návratu domů. „Nikdy jsem se ve Skotsku necítil doma a těšil jsem se do Československa. Jenže strýc, který se po válce vrátil z Anglie do Prahy, mi napsal, že všichni z naší rodiny, kteří zůstali v Československu, zahynuli v koncentračních táborech,“ říká Thomas Graumann. Do své vlasti se podíval až po dlouhých padesáti letech.
Již ve svém dětství – právě ve Skotsku - se díky evangelistovi Robertu Popemu stal křesťanem, proto sám o sobě říká, že je dvakrát zachráněný.
Celý život se snaží pomáhat lidem. Nejdřív jako učitel, ošetřovatel a misionář působil devět let na Filipínách. Tam potkal svoji budoucí manželku, Američanku Caroline, s níž se usadil ve Spojených státech amerických. Když si dvě děti adoptovali, narodily se jim brzy nato i dvě vlastní, i když jim lékaři řekli, že svoje děti mít nemohou. Teď už se těší z deseti vnoučat.
Jméno Nicholase Wintona neznal až do roku 2001. Tehdy poprvé spatřil své jméno na seznamu zachráněných židovských dětí.
„Přivedl mě k tomu pořad na BBC, kde ukazovali cestovní doklady Wintonových dětí. Vypadaly přesně jako ty moje. Pozdější setkání s Wintonem v Praze pro mě byl silný zážitek,“ vypráví Graumann. Měl tehdy obrovské štěstí. „Zachráněných dětí bylo celkem 669, z toho patnáct jich dodatečně odletělo z Vídně. Já měl číslo 652,“ vypočítává jednoduše. Po něm už se do vlaku dostaly jen dvě další děti.
Až po sedmdesáti letech se po stejné trase vydal na cestu z Wilsonova nádraží vzpomínkový vlak. Znovu v něm seděl i Thomas Graumann
Do rodné vlasti se vrátil po sametové revoluci a chtěl bydlet blízko Brna, práci ale dostal v Čechách, proto se manželé usadili v Nebovidech na Kolínsku. „Není to tu lepší než v Americe, ale cítíme, že tu můžeme pomáhat…“ říká Thomas Graumann.
přečíst více

Bible pro dnešek / Bůh – největší misionář / 2015 3Q 1

29. 6. 2015

Matouš 5, 13-16: "Vy jste sůl země; jestliže však sůl pozbude chuti, čím bude osolena? K ničemu již není, než aby se vyhodila ven a lidé po ní šlapali. Vy jste světlo světa. Nemůže zůstat skryto město ležící na hoře. A když rozsvítí lampu, nestaví ji pod nádobu, ale na svícen; a svítí všem v domě. Tak ať svítí vaše světlo před lidmi, aby viděli vaše dobré skutky a vzdali slávu vašemu Otci v nebesích."
Rozhovor na téma prvního úkolu "Bůh - největší misionář" vedli redaktor HopeTV a internetový pastor Jindra Černohorský a vedoucí oddělení SŠ Oldřich Svoboda.
Pořad Bible pro dnešek nabízí různorodé pohledy na biblické pasáže a témata. Jednotlivé díly jsou inspirovány biblickými úkoly, které připravuje oddělení Sobotní školy (SŠ) Církve adventistů sedmého dne (CASD). Témata jsou členěna do třinácti dílu v každém z čtvrtletí kalendářního roku. Kromě sledování pořadu se můžete zapojit do diskuse nad jednotlivými myšlenkami v kterémkoliv ze sborů CASD v ČR anebo SR. Více o místech a časech, kde se Bible studuje, naleznete na www.casd.cz a www.casd.sk.
Texty ke studiu snaleznete zde: LEKCE.
O právě studovaných a připravovaných tématech studia Bible se dozvíte na stránkách SŠ v ČR www.sobotniskola.casd.cz a na Slovensku www.sobotnaskola.casd.sk
přečíst více

Bible pro dnešek / Lukáš 22,39-46/ Ukřižovaný a vzkříšený

26. 6. 2015

Už od dětství si byl Ježíš vědom toho, že přišel na tuto zem, aby plnil vůli svého Otce (L 2,41–50). Učil, uzdravoval a sloužil v poslušnosti a plném odevzdání se Otci. Po poslední večeři s učedníky přišel čas, kdy se vydá na poslední cestu, na níž bude kráčet sám, zrazen a zapřen nejbližšími, aby byl odsouzen a ukřižován. Nakonec však byl vzkříšen a vstal jako vítěz nad smrtí. Co to pro nás znamená?
Pořad Bible pro dnešek nabízí různorodé pohledy na biblické pasáže a témata. Jednotlivé díly jsou inspirovány biblickými úkoly, které připravuje oddělení Sobotní školy (SŠ) Církve adventistů sedmého dne (CASD). Témata jsou členěna do třinácti dílu v každém z čtvrtletí kalendářního roku. Kromě sledování pořadu se můžete zapojit do diskuse nad jednotlivými myšlenkami v kterémkoliv ze sborů CASD v ČR anebo SR. Více o místech a časech, kde se Bible studuje, naleznete na www.casd.cz a www.casd.sk
Možnost zhlédnout video s TITULKY PRO NESLYŠÍCÍ A NEDOSLÝCHAVÉ na našem kanálu Youtube - HopeTV Czech.
O právě studovaných a připravovaných tématech studia Bible se dozvíte na stránkách SŠ v ČR http://sobotniskola.casd.cz/ a na Slovensku http://sobotnaskola.casd.sk/
Texty ke studiu si můžete přečíst zde: LEKCE.
přečíst více

Bible pro dnešek / Lukáš 17,20-21/ Ježíš v Jeruzalémě

16. 6. 2015

Poslední týden Ježíšova pozemského života se odehrával v Jeruzalémě. Během něho se odehrálo několik vypjatých scén: triumfální vjezd do města, Ježíšův pláč nad lhostejným Jeruzalémem, vyčištění chrámu, intriky a spiknutí, sklíčenost během poslední večeře, agónie v Getsemanské zahradě, zesměšňování a ponižování, fraška u soudu, potupné ukřižování a nakonec slavné vzkříšení. Nikdy předtím ani potom nebylo nějaké město svědkem tak rozhodujícího vývoje a pohybu v dějinách. Během tohoto týdne kulminoval kosmický konflikt mezi dobrem a zlem. Nikdo kromě Ježíše nerozuměl tomu, co se v Jeruzalémě vlastně odehrálo.
Výklad biblického textu připravil kazatel Pavol Barát.
Pořad Bible pro dnešek nabízí různorodé pohledy na biblické pasáže a témata. Jednotlivé díly jsou inspirovány biblickými úkoly, které připravuje oddělení Sobotní školy (SŠ) Církve adventistů sedmého dne (CASD). Témata jsou členěna do třinácti dílu v každém z čtvrtletí kalendářního roku. Kromě sledování pořadu se můžete zapojit do diskuse nad jednotlivými myšlenkami v kterémkoliv ze sborů CASD v ČR anebo SR. Více o místech a časech, kde se Bible studuje, naleznete na www.casd.cz a www.casd.sk
Možnost zhlédnout video s TITULKY PRO NESLYŠÍCÍ A NEDOSLÝCHAVÉ na našem kanálu Youtube - HopeTV Czech.
O právě studovaných a připravovaných tématech studia Bible se dozvíte na stránkách SŠ v ČR http://sobotniskola.casd.cz/ a na Slovensku http://sobotnaskola.casd.sk/
Texty ke studiu si můžete přečíst zde: LEKCE.
přečíst více

Ohlednutí za aktivitami v Čechách

15. 6. 2015

České sdružení Církve adventistů sedmého dne podporuje velké množství projektů, které zajišťují aktivní působení církve ve společnosti. Projekty na jejichž zmapování se zaměřila HopeTV jsou cíleny na maminky, děti, hledající nebo například romy.
Společenské centrum Padolí v Hronově
Společenské centrum Padolí je místem setkávání. Svou záštitu nabízí všem, kteří se věnují svým dětem, učí se anglicky nebo rádi cvičí. Padolí však nabízí mnohem více.
Více na www.hronov.casd.cz/spolecenske-centrum-padoli

Mládež Církve adventistů sedmého dne
Mladí lidé vs. Církev adventistů sedmého dne. Jde to dohromady? Jaká rozhodnutí musí mladí řešit? A v čem jsou mládežníci prospěšní?
Více na http://www.casd.cz

Pathfinder - Most a Chomutov
Sbor Horizont je společenství křesťanů z Mostu a Chomutova. Nedílnou součástí sboru Církve adventistů jsou i děti. Jaké je jejich místo? Jaké hodnoty vyznávají?
Více na www.horizont.casd.cz

Romský sbor v Sokolově
Církev adventistů sedmého dne je rozmanité společenství. Dokazují to například romské bohoslužby v Sokolově. V čem jsou tyto setkávání jedinečné?
Více na wwww.sokolov.casd.cz/category/bohosluzby

Společenský dům Lávka v Mladé Boleslavi
Sborové společenství Církve adventistů sedmého dne působí v Mladé Boleslavi od roku 1930. Na přelomu milenia roku 2000, zde začala zrát touha k provozo-vání společenského domu, který by mohl sloužit veřejnosti v oblasti vzdělávací, zájmové a volnočasové.
Dnem otevřených dveří 19. září 2012 se podařila po osmi letech intenzívnějšího jednání s možným investorem a hledáním vhodné lokality v centru města, tato touha naplnit.
Místo setkávání jsme nazvali „Společenský dům Lávka“. Proč Lávka? Když jsme přemýšleli o názvu, pod kterým by si měla veřejnost objekt pamatovat, převážilo v nás přesvědčení, že právě tento symbol dobře vystihuje náš budoucí záměr. Lávka dokáže spojit dva břehy, ale člověk po ní jdoucí musí být pozorný a aktivní, aby mohl dojít do cíle bezpečně.
Provozem společenského domu bychom rádi utvářeli přátelské prostředí k propojování různorodého lidského myšlení a pohledů na smysluplný život, a všem věkovým kategoriím nabízeli podle našich možností aktivity pro volný čas a příležitostné vzdělání v oblastech, kterými můžeme naši společnosti posloužit.
Více na www.lavkamb.cz

Výstava Genesis
Cílem výstavy GENESIS je “odtajnit” a zprostředkovat odborníkům i laikům, lidem všech věkových kategorií, nevšední, provokativní otázky. A fundované odpovědi týkající se původu a skutečné “neoficiální” historie vesmíru, života a člověka, odpovědi podložené rozsáhlými výzkumy na poli přírodních i historických věd.

přečíst více