Právě sledujete: Jaro Křivohlavý - O vděčnosti

Z pořadu: O životě - Jaro Křivohlavý

Jak udělat někomu radost? Za co být vděčný? A komu patří největší vděčnost? V únoru 2010 se v prostorách komunitního centra Londýnská 30 uskutečnil cyklus přenášek "O životě", které vedl Prof. PhDr. Jaro Křivohlavý, CSc. Druhá přednáška se zaměřila na téma vděčnosti.

Prof. PhDr. Jaro Křivohlavý, CSc. (19. března 1925 Třebenice – 27. prosince 2014 Praha) byl český psycholog a spisovatel. Zabýval se psychologií zdraví, experimentální psychologií, logoterapií, pozitivní psychologií a problematikou manželského života. Napsal řadu populárně-vědeckých knih věnovaných mj. tématům štěstí, stresu, stárnutí nebo odpuštění a jeho pozitivním vlivu na lidské zdraví. Roku 1942 ve věku 17 let byl jako student roudnického gymnázia zatčen a uvězněn v Malé pevnosti nacistického koncentračního tábora v Terezíně. Později pracoval tři roky na dole Prago IV v Kladně. Po maturitě v Roudnici studoval v letech 1945-1949 na Filozofické fakultě UK obory psychologie – filozofie a anglistika, v roce 1950 mu byl udělen doktorát filozofie. V roce 1966 se stal kandidátem věd, roku 1976 se habilitoval na Filozofické fakultě UK a získal tak titul docenta. V roce 1996 ho prezident republiky Václav Havel jmenoval univerzitním profesorem psychologie. Prvních 15 let profesního života pracoval ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce v Praze. V období 1967–1994 byl zaměstnán v Institutu pro další vzdělávání lékařů v Praze. V průběhu těchto let učil a publikoval v Čechách i v zahraničí. Později přednášel psychologii zdraví na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Byl křesťanem, pokřtěn byl v roce 1939, byl členem Českobratrské církve evangelické a byl ordinován jako presbyter a laický kazatel. Za totality byl po tři období (1969–1984) svobodně zvoleným laickým členem vedení této církve (Synodní rady). Od roku 1951 byl ženatý, měl 3 děti, 8 vnoučat a 10 pravnoučat.
zobrazit více zobrazit méně

Tváří v tvář – Jiří Beneš a Petr Vaďura

Tváří v tvář – Jiří Beneš a Petr Vaďura

Osvojte si smýšlení Ježíše Krista - Peter Roennfeldt

Osvojte si smýšlení Ježíše Krista - Peter Roennfeldt

HopeTV - Jinak myslet, jinak jednat, jinak žít...

HopeTV - Jinak myslet, jinak jednat, jinak žít...

Další nově nahraná videa

Bible pro dnešek / Cesta, pravda i život / 2024 4Q 10

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Cesta, pravda i život / 2024 4Q 10
zobrazit více

Bible pro dnešek / Zdroj života / 2024 4Q 09

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Zdroj života / 2024 4Q 09
zobrazit více

Aktuality

Bible pro dnešek / Ospravedlnění jedině z víry / 2017 3Q 4

17. 7. 2017

Pochopit, co to znamená ospravedlnění z víry, je nanejvýš důležité. Co myslel Pavel tím, když řekne, že už nežije on, ale žije v něm Kristus? Na základě jakých textů Starého zákona Pavel poznal, že ospravedlnění je pouze na základě víry? A co je to za víru?
Rozhovor na téma čtvrtého úkolu „Ospravedlnění jedině z víry" vedli redaktor HopeTV Jindřich Černohorský a teolog Martin Turčan.
O právě studovaných a připravovaných tématech studia Bible se dozvíte na stránkách SŠ v ČR http://sobotniskola.casd.cz a na Slovensku http://sobotnaskola.casd.sk


přečíst více

Projekt rodina: Dům z karet (16/16)

16. 7. 2017

V 15 dílech jsme prošli témata, která se hluboce dotýkají rodiny a jejího fungování. V tom posledním shrne náš host – poradkyně v oblasti výchovy a manželství – Milena Mikulková základní pilíře a skutečnosti pro zdravé a dlouhotrvající vztahy. Nic není samozřejmé a zejména v dnešní době se lidé musí znovu učit jejich péči a údržbě, než vyhození a výměně. Více informací najdete www.projektrodina.cz




přečíst více

Majstrštyk: Návrat marnotratného syna (2/26)

14. 7. 2017

Majstrštyk je dokumentární série novozelandské televize HopeChannel, která zkoumá některá z nejslavnějších a nejzajímavějších náboženských uměleckých děl. V době, kdy mnozí nemohli číst, bylo umění používáno jako základ pro pochopení Boha.
Obraz Návrat marnotratného syna namaloval kolem roku 1669 holandský malíř Rembrandt Harmenszoon van Rijn. Nachází se v období, kdy se musí zamýšlet nad svým životem a sám se stylizuje do ztraceného syna. Všimli jste si, že má otec na obraze jednu mužskou a druhou ženskou ruku? Co tím chtěl malíř sdělit?


přečíst více