Právě sledujete: Jaro Křivohlavý - O moudrosti

Z pořadu: O životě - Jaro Křivohlavý

Co znamená být moudrý? Kde hledat pravou moudrost? V únoru 2010 se v prostorách komunitního centra Londýnská 30 uskutečnil cyklus přenášek "O životě", které vedl Prof. PhDr. Jaro Křivohlavý, CSc. První přednáška se věnovala tématu moudrosti.

Prof. PhDr. Jaro Křivohlavý, CSc. (19. března 1925 Třebenice – 27. prosince 2014 Praha) byl český psycholog a spisovatel. Zabýval se psychologií zdraví, experimentální psychologií, logoterapií, pozitivní psychologií a problematikou manželského života. Napsal řadu populárně-vědeckých knih věnovaných mj. tématům štěstí, stresu, stárnutí nebo odpuštění a jeho pozitivním vlivu na lidské zdraví. Roku 1942 ve věku 17 let byl jako student roudnického gymnázia zatčen a uvězněn v Malé pevnosti nacistického koncentračního tábora v Terezíně. Později pracoval tři roky na dole Prago IV v Kladně. Po maturitě v Roudnici studoval v letech 1945-1949 na Filozofické fakultě UK obory psychologie – filozofie a anglistika, v roce 1950 mu byl udělen doktorát filozofie. V roce 1966 se stal kandidátem věd, roku 1976 se habilitoval na Filozofické fakultě UK a získal tak titul docenta. V roce 1996 ho prezident republiky Václav Havel jmenoval univerzitním profesorem psychologie. Prvních 15 let profesního života pracoval ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce v Praze. V období 1967–1994 byl zaměstnán v Institutu pro další vzdělávání lékařů v Praze. V průběhu těchto let učil a publikoval v Čechách i v zahraničí. Později přednášel psychologii zdraví na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Byl křesťanem, pokřtěn byl v roce 1939, byl členem Českobratrské církve evangelické a byl ordinován jako presbyter a laický kazatel. Za totality byl po tři období (1969–1984) svobodně zvoleným laickým členem vedení této církve (Synodní rady). Od roku 1951 byl ženatý, měl 3 děti, 8 vnoučat a 10 pravnoučat.
zobrazit více zobrazit méně

Daniel Duda – Velký příběh Bible II – 16. část

Daniel Duda – Velký příběh Bible II – 16. část

Marie a Marta - Roman Hampacher

Marie a Marta - Roman Hampacher

Modlitební týden mládeže 2014 – Petr Húšť

Modlitební týden mládeže 2014 – Petr Húšť

Další nově nahraná videa

Bible pro dnešek / Znamení Kristova božství / 2024 4Q 02

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Znamení Kristova božství / 2024 4Q 02
zobrazit více

Bible pro dnešek / Znamení, která ukazují cestu / 2024 4Q 01

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Znamení, která ukazují cestu / 2024 4Q 01
zobrazit více

Aktuality

Misie adventistů ve světě: Přítel v nouzi

29. 11. 2017

HopeTV.cz vám přináší novou sérii krátkých videodokumentů o misii Církve adventistů sedmého dne a jejích členů. Ve třetím čtvrtletí 2017 uvidíte činnost členů církve v Jihoasijské divizi, která leží mezi Arabským mořem a Bengálským zálivem. Ve videích se řada lidí podělila o to, čím žijí díky své víře v Ježíše Krista.
Někteří evangelisté globální misie momentálně působí v Barmě. Jeden z nich dříve studoval přírodní léčbu, protože věřil, že získané vědomosti použije ve službě. Když se dostal do barmských vesnic, zjistil, že lidé trpí stejně psychickými trápeními jako těmi fyzickými a začal je léčit.


přečíst více

Bible pro dnešek / Svoboda v Kristu / 2017 4Q 09

27. 11. 2017

Co to znamená, že není žádného odsouzení pro ty, kteří jsou v Kristu? Pavel hovoří o tom, že každý člověk k něčemu tíhne. A dobré je to, když nás to táhne k tomu duchovnímu. Základ je v tom nechat se vést Duchem. Co to ale znamená? Jak se to dělá prakticky? A o jakém pokoji Pavel hovoří, když říká, že člověk vedený Duchem ho získá?
Rozhovor na téma devátého úkolu „Svoboda v Kristu" vedli redaktor HopeTV Jindřich Černohorský a teolog Roman Mach.
O právě studovaných a připravovaných tématech studia Bible se dozvíte na stránkách SŠ v ČR http://sobotniskola.casd.cz a na Slovensku http://sobotnaskola.casd.sk


přečíst více

V kostce - Thomas Ch. Kotulla: Založení světa (z německého cyklu Auserlesen)

26. 11. 2017

Proč je svět tak krásný a přitom tak hrozný? Jsme v nitru dobří, nebo špatní? Máme vůbec svobodnou vůli?
Těmito otázkami se zaobírá Thomas Christian Kotulla ve své knize s názvem „Založení světa“. Thomas prošel na prahu dospělosti velmi těžkým obdobím a blízkost smrti ho přiměla k hlubokému přemýšlení o existenci člověka, jeho vztahu k Bohu, o samotné existenci Boha. Jeho kniha je jedinečným svědectvím o pochybnostech, o hledání smyslu života a o potřebě tento smysl najít.
Více o knize se můžete dozvědět na www.diebegruendungderwelt.com


přečíst více