Tváří v tvář – Jiří Beneš a Petr Vaďura

Právě sledujete: Tváří v tvář – Jiří Beneš a Petr Vaďura

Z pořadu: Tváří v tvář – Jiří Beneš a Petr Vaďura

Redaktor náboženského vysílání Českého rozhlasu Petr Vaďura si v rámci diskusního pořadu Tváří v tvář, který proběhl 14. prosince 2011, povídal s biblistou a teologem doc. Jiřím Benešem, Th.D. o tom, čím ho Bible stále znovu oslovuje, o jeho přístupu k výkladu biblických textů. Tématem společného rozhovoru byly také společné publikace "Nevystižitelný Bůh" či "Pradějiny".

Jiří Beneš
V roce 1986 absolvoval Komenského evangelickou bohosloveckou fakultu v Praze, v r. 1988 Teologický seminář Církve adventistů sedmého dne v Praze a roku 1997 získal titul doktora teologie na Evangelické teologické fakultě UK v Praze za práci "Exodus 28 a 39. Příspěvek k exegezi kultických látek". V současnosti je vedoucím katedry biblistiky a judaistiky na Husitské teologické fakultě. Jiří Beneš je žákem prof. Jana Hellera. Spolu s ním i publikoval knihu "Poutní písně", která obsahuje výklad Žalmů 120 až 134. Sám pak vydal postilu "V moci Slova", úvahy "Ozvěny Izajášova volání" (novozákonní reflexe Izajášova textu), skriptum "Dvanáctka" (příručka ke studiu dvanácti tzv. malých proroků ve Starém zákoně) a výklad desatera ("Desítka"). Jiří Beneš přednáší, publikuje v různých periodikách a popularizuje Starý zákon na Českém rozhlase.

Petr Vaďura
Během studií na Filosofické fakultě UK se stal křesťanem. V letech 1989-1992 byl zaměstnancem Křesťanských sborů, po té do roku 2008 na volné noze. Od roku 2009 je zaměstnán Plzeňským biskupstvím a Evangelickou církví metodistickou jako redaktor náboženského vysílání Českého rozhlasu. Je autorem několika knih rozhlasových rozhovorů s biblisty Janem Hellerem, Janem Sokolem a Jiřím Benešem, které vydalo vydavatelstvím Vyšehrad. S manželkou Evou vychovávají čtyři děti: Šimona, Dorotu, Kryštofa a Matouše.
zobrazit více zobrazit méně

Osvojte si smýšlení Ježíše Krista - Peter Roennfeldt

Osvojte si smýšlení Ježíše Krista - Peter Roennfeldt

HopeTV - Jinak myslet, jinak jednat, jinak žít...

HopeTV - Jinak myslet, jinak jednat, jinak žít...

Martin Smith a Matt Redman roztančili Vsetín

Martin Smith a Matt Redman roztančili Vsetín

Další nově nahraná videa

Bible pro dnešek / Soucitný a horlivý Bůh / 2025 1Q 04

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Soucitný a horlivý Bůh / 2025 1Q 04

Studijní materiály k pořadu si můžete zdarma stáhnout zde:
https://www.adventorion.cz/ke-stazeni/sobotni-skola-2025

zobrazit více

Adventisté ve světě | Lepší než kokain

Z pořadu: Adventisté ve světě

Genis Mansilla je dnes průkopníkem Globální misie v kolumbijské Buenaventuře. Ale jeho příběh začal na nelegálních polích s kokou...

Mezinárodní stránky projektu:
https://www.adventistmission.org/

Církev adventistů sedmého dne:
http://www.casd.cz

Pro Církev adventistů sedmého dne vyrobila Maranatha z.s.
zobrazit více

Aktuality

Strážci pravdy – 8. díl: E. G. Whiteová - fascinující žena

7. 2. 2014

Viklef, Hus, Luther, Kalvín nebo Zwingli započali reformaci, významnou součást historie. Po nich pokračovali i další. Pohled na adventní hnutí ukazuje, jak je dědictví reformace neseno dál až do dnešní doby.
Díl osmý navazuje na předešlé části ze série Strážci pravdy. Jaká byla Ellen Gould Whiteová jako člověk? Jakou měla rodinu, čím se ráda zabývala a jak na ni vzpomínali její současníci? Osmý díl dokumentu Strážci pravdy sleduje život a působení této ženy.
Ellen G. Whiteová byla praktikující křesťankou, spisovatelkou a také reformátorkou druhé poloviny 19. a začátku 20. st. Bůh ji oslovil zvláštním způsobem – ve viděních týkajících se obsahu Bible i našich dějin. Žena, která se snažila vést k zamyšlení a hlubšímu poznání Bible a především Boha. Více se o Ellen G. Whiteové i jejích spisech můžete dočíst zde. Více se o Ellen G. Whiteové i jejích spisech můžete dočíst zde.
Cyklus Strážci pravdy o dějinách reformačního hnutí, byl natočen na autentických místech, kde se reformace odehrávala. Autoři se snaží tímto dílem oživit staré dějiny a učinit nás vnímavějšími pro poslední výzvu našeho času.
V našem archivu přinášíme ochutnávku ze série 8 dokumentů Strážci pravdy, které můžete zakoupit v našem e-shopu.
přečíst více

Daniel Duda – Velký příběh Bible II – 10. část

7. 2. 2014

Ježíš byl ukřižován za naše hříchy. V Bibli čteme, že odměnou hříchu je smrt. Když byl Ježíš po třech dnech vzkříšen z mrtvých, jak nás může svojí smrtí před Bohem zástupně ospravedlnit, učinit nevinnými? Jaký je rozměr jeho oběti? A jak jsou role pozemské svatyně a kněze spojeny s Ježíšovými činy a službou?
Daniel Duda v sérii "Velký příběh Bible II" z r. 2013 navázal na téma „Jak porozumět příběhu Bible“ z Biblického týdne Českého sdružení CASD 2009. Během něj představil příběh Bible jako postup událostí, ve kterém je příběh člověka součástí velkého Božího příběhu. Na Biblickém týdnu 2013 toto téma rozvinul a představil Bibli v sedmi dějstvích, kde Bůh vstupuje do našich dějin i životů.
Dr. Daniel Duda je pastorem a učitelem systematické teologie na Newbold College ve Velké Británii. V současné době zastává také funkci vedoucího oddělení výchovy při Transevropské divizi CASD.
Biblický týden pořádá České sdružení Církve adventistů sedmého dne (CASD). Ždírec nad Doubravou, 2013.
přečíst více

Bohoslužba z konference MSS 2007 (sobota odpoledne) – Karel Nowak

6. 2. 2014

Záznam kázání Karla Nowaka z odpolední části sobotního konferenčního shromáždění Moravskoslezského sdružení Církve adventistů sedmého dne v roce 2007.
Přemýšlíte někdy o svém duchovním životě? Jak by se měl projevovat v praxi? Karel Nowak uvádí, že pokud jsme nenašli svůj osobní vztah s Pánem Bohem, uniklo nám to nejpodstatnější. Varuje před přizpůsobováním se stylu dnešního světa a před životem naplněným nesmyslnými a bezvýznamnými věcmi. Zdůrazňuje, že jedinými prostředky duchovního života je studium písma a modlitba. „Společenství s Bohem není něco, co náš praktický život tady na zemi ochuzuje, ale je to něco, co ho naopak nesmírně obohacuje,“ dodává Karel Nowak.
Více informací o Moravskoslezském sdružení CASD naleznete zde.
přečíst více