Právě sledujete: Jaro Křivohlavý - O spiritualitě

Z pořadu: O životě - Jaro Křivohlavý

Co je to spiritualita? Jak mít správnou spiritualitu? A co je to ? V únoru 2010 se v prostorách komunitního centra Londýnská 30 uskutečnil cyklus přenášek "O životě", které vedl Prof. PhDr. Jaro Křivohlavý, CSc. Třetí přednáška se věnuje spiritualitě.

Prof. PhDr. Jaro Křivohlavý, CSc. (19. března 1925 Třebenice – 27. prosince 2014 Praha) byl český psycholog a spisovatel. Zabýval se psychologií zdraví, experimentální psychologií, logoterapií, pozitivní psychologií a problematikou manželského života. Napsal řadu populárně-vědeckých knih věnovaných mj. tématům štěstí, stresu, stárnutí nebo odpuštění a jeho pozitivním vlivu na lidské zdraví. Roku 1942 ve věku 17 let byl jako student roudnického gymnázia zatčen a uvězněn v Malé pevnosti nacistického koncentračního tábora v Terezíně. Později pracoval tři roky na dole Prago IV v Kladně. Po maturitě v Roudnici studoval v letech 1945-1949 na Filozofické fakultě UK obory psychologie – filozofie a anglistika, v roce 1950 mu byl udělen doktorát filozofie. V roce 1966 se stal kandidátem věd, roku 1976 se habilitoval na Filozofické fakultě UK a získal tak titul docenta. V roce 1996 ho prezident republiky Václav Havel jmenoval univerzitním profesorem psychologie. Prvních 15 let profesního života pracoval ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce v Praze. V období 1967–1994 byl zaměstnán v Institutu pro další vzdělávání lékařů v Praze. V průběhu těchto let učil a publikoval v Čechách i v zahraničí. Později přednášel psychologii zdraví na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Byl křesťanem, pokřtěn byl v roce 1939, byl členem Českobratrské církve evangelické a byl ordinován jako presbyter a laický kazatel. Za totality byl po tři období (1969–1984) svobodně zvoleným laickým členem vedení této církve (Synodní rady). Od roku 1951 byl ženatý, měl 3 děti, 8 vnoučat a 10 pravnoučat.
zobrazit více zobrazit méně

Bible pro dnešek / Matouš 11,20-24 / Jděte ke všem národům a získávejte mi učedníky

Bible pro dnešek / Matouš 11,20-24 / Jděte ke všem národům a získávejte mi učedníky

Daniel Duda – Velký příběh Bible II – 13. část

Daniel Duda – Velký příběh Bible II – 13. část

Gospel jako zpívaná modlitba – Maranatha Gospel Choir a Radomír Jonczy

Gospel jako zpívaná modlitba – Maranatha Gospel Choir a Radomír Jonczy

Další nově nahraná videa

Bible pro dnešek / Epilog: Poznání Ježíše a jeho slova / 2024 4Q 13

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Epilog: Poznání Ježíše a jeho slova / 2024 4Q 13
zobrazit více

Bible pro dnešek / Hodina slávy: Kříž a vzkříšení / 2024 4Q 12

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Hodina slávy: Kříž a vzkříšení / 2024 4Q 12
zobrazit více

Aktuality

Bible pro dnešek / Rozhořčený Elíhú / 2016 4Q 10

28. 11. 2016

Co znamená text: „Jako jsou nebesa vyšší než země, tak převyšují cesty mé cesty vaše a úmysly mé úmysly vaše.“? A co se z toho můžeme dnes naučit? Elíhú, který naslouchal tomu, jak argumentovali jeho přátelé, byl jako na trní. Co mu tak vadilo? A je Bůh dokonalý, když podle některých stvořil nedokonalého anděla cheruba?
Rozhovor na téma desátého úkolu „Rozhořčený Elíhú“ vedli redaktor HopeTV a internetový pastor Jindřich Černohorský a učitel starého zákona a hebrejštiny na Husitské teologické fakultě a Teologickém semináři CASD, doc. Mgr. Jiří Beneš, Th.D.


Pořad Bible pro dnešek nabízí různorodé pohledy na biblické pasáže a témata. Jednotlivé díly jsou inspirovány biblickými úkoly, které připravuje oddělení Sobotní školy (SŠ) Církve adventistů sedmého dne (CASD). Témata jsou členěna do třinácti dílu v každém z čtvrtletí kalendářního roku. Kromě sledování pořadu se můžete zapojit do diskuse nad jednotlivými myšlenkami v kterémkoliv ze sborů CASD v ČR anebo SR. Více o místech a časech, kde se Bible studuje, naleznete na www.casd.cz a www.casd.sk

O právě studovaných a připravovaných tématech studia Bible se dozvíte na stránkách SŠ v ČR www.sobotniskola.casd.cz a na Slovensku www.sobotnaskola.casd.sk
přečíst více

Jiřina Šiklová - Budoucnost očima sociologa (2/3)

27. 11. 2016

Na podzim 2012 se ve společenském centrum Londýnská 30 uskutečnila série přednášek s názvem „Budoucnost očima sociologa“. Přednášejícím byla socioložka Jiřina Šiklová, která své úvahy rozdělila do 3 částí. PhDr. Jiřina Šiklová, CSc. je socioložka a vystudovala historii a filosofi i na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. letech 1980–1982 vězněna za podvracení republiky. Po listopadu 1989 založila knihovnu, Centrum pro Gen-der Studies Praha a Katedru sociální práce. Jiřina Šiklová přednáší na FF UK a zabývá se především problematikou identity člověka během životního cyklu podle genderové a etnické příslušnosti.

Druhá přednáška byla zaměřena na téma „Důsledky stárnutí evropské populace“. Co znamená pojem demografická revoluce? Jak reagovat na vývoj stárnutí evropské poupulace? Jaké důsledky přináší stárnutí naší populace? Jak si stojí Češi v porovnání se zbytkem Evropy?


přečíst více

Teologická konference 2014 – Stvoření (7/8)

23. 11. 2016

V prosinci 2014 se uskutečnil již osmý ročník Teologické konference CASD, tentokrát na téma: stvoření. Různé úhly pohledu přinesli teologové, kazatelé, ale např. i vědci – Jiří Beneš, Roman Mach, Vladimír Král a další. Konferenci pořádal Teologický seminář CASD a oddělením výchovy CASD v prostorech kaple Thomayerovy nemocnice v Praze.
Sedmý příspěvek Mgr. Josefa Dvořáka nesl název: Od stvoření k novému stvoření skrze zmrtvýchvstalého Ježíše Krista.


přečíst více