Právě sledujete: Jaro Křivohlavý - O spiritualitě

Z pořadu: O životě - Jaro Křivohlavý

Co je to spiritualita? Jak mít správnou spiritualitu? A co je to ? V únoru 2010 se v prostorách komunitního centra Londýnská 30 uskutečnil cyklus přenášek "O životě", které vedl Prof. PhDr. Jaro Křivohlavý, CSc. Třetí přednáška se věnuje spiritualitě.

Prof. PhDr. Jaro Křivohlavý, CSc. (19. března 1925 Třebenice – 27. prosince 2014 Praha) byl český psycholog a spisovatel. Zabýval se psychologií zdraví, experimentální psychologií, logoterapií, pozitivní psychologií a problematikou manželského života. Napsal řadu populárně-vědeckých knih věnovaných mj. tématům štěstí, stresu, stárnutí nebo odpuštění a jeho pozitivním vlivu na lidské zdraví. Roku 1942 ve věku 17 let byl jako student roudnického gymnázia zatčen a uvězněn v Malé pevnosti nacistického koncentračního tábora v Terezíně. Později pracoval tři roky na dole Prago IV v Kladně. Po maturitě v Roudnici studoval v letech 1945-1949 na Filozofické fakultě UK obory psychologie – filozofie a anglistika, v roce 1950 mu byl udělen doktorát filozofie. V roce 1966 se stal kandidátem věd, roku 1976 se habilitoval na Filozofické fakultě UK a získal tak titul docenta. V roce 1996 ho prezident republiky Václav Havel jmenoval univerzitním profesorem psychologie. Prvních 15 let profesního života pracoval ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce v Praze. V období 1967–1994 byl zaměstnán v Institutu pro další vzdělávání lékařů v Praze. V průběhu těchto let učil a publikoval v Čechách i v zahraničí. Později přednášel psychologii zdraví na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Byl křesťanem, pokřtěn byl v roce 1939, byl členem Českobratrské církve evangelické a byl ordinován jako presbyter a laický kazatel. Za totality byl po tři období (1969–1984) svobodně zvoleným laickým členem vedení této církve (Synodní rady). Od roku 1951 byl ženatý, měl 3 děti, 8 vnoučat a 10 pravnoučat.
zobrazit více zobrazit méně

Bible pro dnešek / Matouš 11,20-24 / Jděte ke všem národům a získávejte mi učedníky

Bible pro dnešek / Matouš 11,20-24 / Jděte ke všem národům a získávejte mi učedníky

Daniel Duda – Velký příběh Bible II – 13. část

Daniel Duda – Velký příběh Bible II – 13. část

Gospel jako zpívaná modlitba – Maranatha Gospel Choir a Radomír Jonczy

Gospel jako zpívaná modlitba – Maranatha Gospel Choir a Radomír Jonczy

Další nově nahraná videa

Bible pro dnešek / Zdroj života / 2024 4Q 09

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Zdroj života / 2024 4Q 09
zobrazit více

Bible pro dnešek / Naplnění starozákonních proroctví / 2024 4Q 08

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Naplnění starozákonních proroctví / 2024 4Q 08
zobrazit více

Aktuality

Majstrštyk: Bouře na moři Galilejském (1/26)

7. 7. 2017

Majstrštyk je dokumentární série novozelandské televize HopeChannel, která zkoumá některá z nejslavnějších a nejzajímavějších náboženských uměleckých děl. V době, kdy mnozí nemohli číst, bylo umění používáno jako základ pro pochopení Boha.
Obraz Bouře na moři Galilejském namaloval v roce 1633 holandský malíř Rembrandt Harmenszoon van Rijn. Má zobrazovat známý biblický příběh o Ježíši a jeho učednících, jak vzdorují bouři. Proč se ale malíř na obraz přimaloval? Zkuste si poslechnout jeho příběh.


přečíst více

Misie adventistů ve světě: Slepá nádej

5. 7. 2017

HopeTV.cz vám přináší novou sérii krátkých videodokumentů o misii Církve adventistů sedmého dne a jejích členů. Ve druhém čtvrtletí 2017 uvidíte činnost členů církve v Transevropské divizi CASD. Ve videích se řada lidí podělila o to, čím žijí díky své víře v Ježíše Krista.
Marián je z Polska. Když měl jeden rok, přišel o zrak. Jeho žena ho v dospělosti přivedla do varšavského sboru, aby spolu s ní mohl studovat Bibli. Marián velmi rád pracuje s informacemi, a proto se rozhodl pomáhat polské televizi Hope Channel. Učí ostatní, jak s vytvořenými materiály pracovat, aby sloužily dalším lidem.


přečíst více

Bible pro dnešek / Pavel – Kristův apoštol / 2017 3Q 2

3. 7. 2017

Apoštol Petr se zmiňuje o textech apoštola Pavla, že jsou často složité a nesnadné k pochopení. Proč nepsal Pavel srozumitelněji? Jak číst dnes tyto texty, aby je čtenář 21. století nepochopil nesprávně? Komu a odkud psal Pavel tento dopis? Co měl na mysli Pavel, když hovoří o "jiném" evangeliu?
Rozhovor na téma druhého úkolu „Pavel – Kristův apoštol" vedli redaktor Hope TV Jindřich Černohorský a teolog Martin Turčan.


O právě studovaných a připravovaných tématech studia Bible se dozvíte na stránkách SŠ v ČR http://sobotniskola.casd.cz a na Slovensku http://sobotnaskola.casd.sk
přečíst více