Právě sledujete: Bible pro dnešek: Jan 13. kapitola - Bohoslužby a obřady v církvi

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek 4. čtvrtletí 2012


Bohoslužby a obřady v církvi - Evangelium podle Jana 13. kapitola

Rituály a obřady, které při své pozemské službě Ježíš Kristus představil učedníkům, jsou dodnes důležitou součástí života církve. Ukrývají hlubokou symboliku a poučení. Ve svém výkladu biblického textu to zmiňuje i kazatel a pedagog Oldřich Svoboda. Asi nejvýznamnějším obřadem křesťanské liturgie je slavení Večeře Páně (Eucharistie). Jen málokdo si však uvědomuje důraz na obřad umývání nohou, který je jeho součástí.

Ve druhé části pořadu uvidíte zamyšlení prof. Václava Ventury, který rozšiřuje pohled na zmíněné rituály a obřady z perspektivy východních církví (Koptská církev, Etiopská, Pravoslavná atd). Večeře Páně je významnou svátostí a spojovacím prvkem, sjednocovatelem, napříč všemi církvemi.

Přepis pořadu najdete na stránkách Sobotní školy (zde).

Pořad Bible pro dnešek nabízí různorodé pohledy na biblické pasáže a témata. Jednotlivé díly jsou inspirovány biblickými úkoly, které připravuje oddělení Sobotní školy (SŠ) Církve adventistů sedmého dne (CASD). Témata jsou členěna do třinácti dílu v každém z čtvrtletí kalendářního roku. Kromě sledování pořadu se můžete zapojit do diskuse nad jednotlivými myšlenkami v kterémkoliv ze sborů CASD v ČR anebo SR. Více o místech a časech, kde se Bible studuje, naleznete na www.casd.cz a www.casd.sk nebo v aplikaci http://ceskeapps.cz/iphone-ipad/cestovani-doprava/sbory-bajnrv.html

O právě studovaných a připravovaných tématech studia Bible se dozvíte na stránkách SŠ v ČR http://sobotniskola.casd.cz/ a na Slovensku http://sobotnaskola.casd.sk/

Texty ke studiu můžete stáhnout zde.

Inspirace pro studium Bible v Sobotní škole 1. prosince 2012
zobrazit více zobrazit méně

Hledání Boha v judaismu, islámu a křesťanství - Ivan O. Štampach (2.)

Hledání Boha v judaismu, islámu a křesťanství - Ivan O. Štampach (2.)

Hledání Boha v judaismu, islámu a křesťanství - Ivan O. Štampach (1.)

Hledání Boha v judaismu, islámu a křesťanství - Ivan O. Štampach (1.)

Bible pro dnešek: Efezským 4,11-13 Církev slouží lidstvu

Bible pro dnešek: Efezským 4,11-13 Církev slouží lidstvu

Další nově nahraná videa

Bible pro dnešek / Můžeme něčím potěšit Boha? / 2025 1Q 03

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Můžeme něčím potěšit Boha? / 2025 1Q 03
Studijní materiály k pořadu si můžete zdarma stáhnout zde:
https://www.adventorion.cz/ke-stazeni/sobotni-skola-2025

zobrazit více

Bible pro dnešek / Láska jako oboustranný vztah / 2025 1Q 02

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Láska jako oboustranný vztah / 2025 1Q 02
Studijní materiály k pořadu si můžete zdarma stáhnout zde:
https://www.adventorion.cz/ke-stazeni/sobotni-skola-2025

zobrazit více

Aktuality

J. Šiklová - Budoucnost očima sociologa - Generační napětí v pohledu kulturních hodnot

2. 4. 2016

Na podzim 2012 se ve společenském centrum Londýnská 30 uskutečnila série přednášek s názvem „Budoucnost očima sociologa“. Přednášejícím byla socioložka Jiřina Šiklová, která své úvahy rozdělila do 3 částí.  Třetí přednáška byla zaměřena na téma "Generační napětí v pohledu kulturních hodnot". Co si představit pod pojmem generace? Jak k jednotlivým problémům přistupují odlišné generace? Jaký generační vývoj můžeme očekávat v České republice? Odlišují se generace demograficky?

 
PhDr. Jiřina Šiklová, CSc. je socioložka a vystudovala historii a filosofi i na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1969–1971 a 1989–1990 pracovala jako uklízečka, 1971–1988 v zařazení sociální pracovnice v Thomayerově nemocnici, ale mohla se tak vlastně načerno věnovat sociologii. Signatářka Charty 77. V letech 1980–1982 vězněna za podvracení republiky. Po listopadu 1989 založila knihovnu, Centrum pro Gen-der Studies Praha a Katedru sociální práce. Jiřina Šiklová přednáší na FF UK a zabývá se především problematikou identity člověka během životního cyklu podle genderové a etnické příslušnosti.

přečíst více

Studentská bohoslužba - INRI road Praha - Patrik Nehyba

1. 4. 2016

28. ledna 2016 se ve Společenském centru „Londýnská 30″ uskutečnila mládežnická bohoslužba, kterou organizovali studenti z prážské INRI road. Hlavním hostem večerního setkání byl kazatel Církve adventistů sedmého dne Patrik Nehyba, který si zvolil více než zajímavé téma - víra bez skutků. Jakou cenu má moje víra bez skutků? Může fungovat moje víra bez skutků? A jaký stačí "jen" věřit?
INRI road je křesťanská studentská organizace, kterou založila Církev adventistů sedmého dne. Posláním INRI road je nabízet věřícím i nevěřícím studentům prostor pro sdílení vztahů a své víry. INRI road se momentálně nachází v sedmi univerzitních městech v České a Slovenské republiky.
Více na http://www.inriroad.org

přečíst více

O spravedlnosti - Karel Nowak

31. 3. 2016

Záznam sobotní bohoslužby z Biblického týdne Českého sdružení Církve adventistů sedmého dne 2008 konané v Praze – Suchdole.
Ve své úvaze se Karel Nowak inspiroval rozhovorem dvou zločinců visících na kříži vedle Pána Ježíše zaznamenaným v biblickém textu Lukášova evangelia, 23. kapitole.
Celý Biblický týden Českého sdružení 2008 nesl název „...proto ke své víře připojte...“. Karel Nowak byl jeho hlavním přednášejícím.
Více informací o Biblických týdnech Českého sdružení naleznete zde: www.biblickytyden.cz.


přečíst více