Právě sledujete: Thomas Graumann – Dvakrát zachráněné dítě

Z pořadu: Thomas Graumann - Dvakrát zachráněné dítě

Thomas Graumann se narodil v roce 1931 do brněnské židovské rodiny. Když v roce 1939 Nicolas Winton zachraňoval z Protektorátu Čechy a Morava židovské děti, byl Tomáš jedním z posledních dětí z těch 669, které se podařilo zachránit. 2. srpna 1939 odvezl osmiletého Tomáše poslední z vlaků naděje vypravených z Prahy do Velké Británie. Jeho mladší bratr Toník, který byl v době odjezdu nemocen, měl cestovat do Anglie dalším vlakem 1. září - ale tento vlak již neodjel a bratr zahynul.

Už od chvíle, kdy si malého osmiletého chlapce po příjezdu do Skotska vyzvedla adoptivní matka Mary Corsonová, toužil po návratu domů. „Nikdy jsem se ve Skotsku necítil doma a těšil jsem se do Československa. Jenže strýc, který se po válce vrátil z Anglie do Prahy, mi napsal, že všichni z naší rodiny, kteří zůstali v Československu, zahynuli v koncentračních táborech,“ říká Thomas Graumann. Do své vlasti se podíval až po dlouhých padesáti letech.

Již ve svém dětství – právě ve Skotsku - se díky evangelistovi Robertu Popemu stal křesťanem, proto sám o sobě říká, že je dvakrát zachráněný.

Celý život se snaží pomáhat lidem. Nejdřív jako učitel, ošetřovatel a misionář působil devět let na Filipínách. Tam potkal svoji budoucí manželku, Američanku Caroline, s níž se usadil ve Spojených státech amerických. Když si dvě děti adoptovali, narodily se jim brzy nato i dvě vlastní, i když jim lékaři řekli, že svoje děti mít nemohou. Teď už se těší z deseti vnoučat.

Jméno Nicholase Wintona neznal až do roku 2001. Tehdy poprvé spatřil své jméno na seznamu zachráněných židovských dětí.

„Přivedl mě k tomu pořad na BBC, kde ukazovali cestovní doklady Wintonových dětí. Vypadaly přesně jako ty moje. Pozdější setkání s Wintonem v Praze pro mě byl silný zážitek,“ vypráví Graumann. Měl tehdy obrovské štěstí. „Zachráněných dětí bylo celkem 669, z toho patnáct jich dodatečně odletělo z Vídně. Já měl číslo 652,“ vypočítává jednoduše. Po něm už se do vlaku dostaly jen dvě další děti.

Až po sedmdesáti letech se po stejné trase vydal na cestu z Wilsonova nádraží vzpomínkový vlak. Znovu v něm seděl i Thomas Graumann

Do rodné vlasti se vrátil po sametové revoluci a chtěl bydlet blízko Brna, práci ale dostal v Čechách, proto se manželé usadili v Nebovidech na Kolínsku. „Není to tu lepší než v Americe, ale cítíme, že tu můžeme pomáhat…“ říká Thomas Graumann.
zobrazit více zobrazit méně

Bible pro dnešek / Bůh – největší misionář / 2015 3Q 1

Bible pro dnešek / Bůh – největší misionář / 2015 3Q 1

Bible pro dnešek / Lukáš 22,39-46/ Ukřižovaný a vzkříšený

Bible pro dnešek / Lukáš 22,39-46/ Ukřižovaný a vzkříšený

Bible pro dnešek / Lukáš 17,20-21/ Ježíš v Jeruzalémě

Bible pro dnešek / Lukáš 17,20-21/ Ježíš v Jeruzalémě

Další nově nahraná videa

Cliff! - Filozofie pro dnešek: Čekání na Godota (ještě pořád) (10/41)

Z pořadu: Cliff! - Filozofie pro dnešek

Samuel Beckett pokládá ve své hře Čekání na Godota otázky, zda vůbec na něčem v životě záleží, zda je v něm nějaká naděje a zda není i falešná naděje lepší než naprostá beznaděj. Je lidstvo subjektem pravdy, nebo jejím objektem? Logicky platí jedno, nebo druhé, nic mezi tím. Pokud má pravdu ateistický pohled na svět, pak jsou živí jen dospívající verzí mrtvých. Co na to Charles Darwin, Albert Einstein, Robert Tennyson, Josif Brodski, William Shakespeare, Vincent van Gogh, Steven Hawking, Michael Polany, Bertrand Russell, Timothy Ferris? Proč se nám celý pojem reality zužuje jen na mechanické věci, čísla a vzorce? Proč svůj život tak zoufale ochuzujeme o jakýkoli jeho přesah?
zobrazit více

Cliff! - Filozofie pro dnešek: Ale jsou tu také děti... (9/41)

Z pořadu: Cliff! - Filozofie pro dnešek

Fjodor Michajlovič Dostojevskij a jeho román Bratři Karamazovi. Jak by mohl existovat Bůh, když je tu tolik utrpení? A co si počít s utrpením nevinných dětí? Již Epikúros se ptal: Je Bůh schopen zabránit zlu? Pokud ano, proč mu tedy nezabrání? Pokud ne, proč jej nazývat Bohem? Co na to filosof John Hick? Může být láska vynucená? Je to pak láska? Je zde tedy něco, co nelze ani všemohoucností vynutit? Jak souvisí dobrovolnost lásky se svobodou činit zlo a způsobovat tím utrpení? Co všechno pro každého z nás znamená zpráva Bible o tom, že Bůh na kříži bere všechno utrpení a zlo světa na sebe a že bude mít poslední slovo?
zobrazit více

Aktuality

Novoroční bohoslužba

31. 12. 2024

Všechny Vás srdečně zveme ke společnému prožití novoroční online bohoslužby HopeTV 2025.
V sobotu 4. ledna začínáme ve 14:00 hodin na Youtube HopeTV.

Můžete se těšit na nový díl pořadu Bible pro dnešek a nebude chybět ani čas pro děti.
Novoroční pozdravy a úvahy si pro Vás připravili předsedové všech sdružení naší církve a předseda Česko-Slovenské unie Peter Čík.

Budeme rádi, pokud se k nám 4. ledna ve 14:00 hodin připojíte a prožijeme společně požehnané chvíle první soboty roku 2025.


přečíst více

Je Bible více než jen příběh?

20. 9. 2024

Zveme Vás na přímé přenosy z 20. unijního setkání ASI-CS ve Strážovicích.
Hlavním řečníkem bude Oldřich Svoboda a téma celého setkání je "Více než příběh".

přečíst více

Biblický týden a (staro)nová audiokniha

3. 8. 2024

Zařadili jsme pro Vás do našeho archivu právě uplynulý Biblický týden Českého sdružení s názvem Síla slova.
Kromě toho jsme také připravili již starší audioknihu Vyprávění nejen pro Teofila, ale v moderních formátech.
Tuto knihu napsal a ilustroval téměř před 30 lety Jan Bárta podle biblické knihy Skutky apoštolů, unikátně ji načetl herec Alfred Strejček a hudbu nahrál Petr Hřib.
Najdete ji na:
https://www.aknihy.cz
Youtube https://youtube.com/playlist?list=PL4S0bRwpg3Su9gB...
Spotify https://open.spotify.com/show/6UnEkAuBR80kyXZ2jYRI...
Jéčko.tv https://www.jecko.tv/vypraveni-nejen-pro-teofila

přečíst více