Právě sledujete: Thomas Graumann – Dvakrát zachráněné dítě

Z pořadu: Thomas Graumann - Dvakrát zachráněné dítě

Thomas Graumann se narodil v roce 1931 do brněnské židovské rodiny. Když v roce 1939 Nicolas Winton zachraňoval z Protektorátu Čechy a Morava židovské děti, byl Tomáš jedním z posledních dětí z těch 669, které se podařilo zachránit. 2. srpna 1939 odvezl osmiletého Tomáše poslední z vlaků naděje vypravených z Prahy do Velké Británie. Jeho mladší bratr Toník, který byl v době odjezdu nemocen, měl cestovat do Anglie dalším vlakem 1. září - ale tento vlak již neodjel a bratr zahynul.

Už od chvíle, kdy si malého osmiletého chlapce po příjezdu do Skotska vyzvedla adoptivní matka Mary Corsonová, toužil po návratu domů. „Nikdy jsem se ve Skotsku necítil doma a těšil jsem se do Československa. Jenže strýc, který se po válce vrátil z Anglie do Prahy, mi napsal, že všichni z naší rodiny, kteří zůstali v Československu, zahynuli v koncentračních táborech,“ říká Thomas Graumann. Do své vlasti se podíval až po dlouhých padesáti letech.

Již ve svém dětství – právě ve Skotsku - se díky evangelistovi Robertu Popemu stal křesťanem, proto sám o sobě říká, že je dvakrát zachráněný.

Celý život se snaží pomáhat lidem. Nejdřív jako učitel, ošetřovatel a misionář působil devět let na Filipínách. Tam potkal svoji budoucí manželku, Američanku Caroline, s níž se usadil ve Spojených státech amerických. Když si dvě děti adoptovali, narodily se jim brzy nato i dvě vlastní, i když jim lékaři řekli, že svoje děti mít nemohou. Teď už se těší z deseti vnoučat.

Jméno Nicholase Wintona neznal až do roku 2001. Tehdy poprvé spatřil své jméno na seznamu zachráněných židovských dětí.

„Přivedl mě k tomu pořad na BBC, kde ukazovali cestovní doklady Wintonových dětí. Vypadaly přesně jako ty moje. Pozdější setkání s Wintonem v Praze pro mě byl silný zážitek,“ vypráví Graumann. Měl tehdy obrovské štěstí. „Zachráněných dětí bylo celkem 669, z toho patnáct jich dodatečně odletělo z Vídně. Já měl číslo 652,“ vypočítává jednoduše. Po něm už se do vlaku dostaly jen dvě další děti.

Až po sedmdesáti letech se po stejné trase vydal na cestu z Wilsonova nádraží vzpomínkový vlak. Znovu v něm seděl i Thomas Graumann

Do rodné vlasti se vrátil po sametové revoluci a chtěl bydlet blízko Brna, práci ale dostal v Čechách, proto se manželé usadili v Nebovidech na Kolínsku. „Není to tu lepší než v Americe, ale cítíme, že tu můžeme pomáhat…“ říká Thomas Graumann.
zobrazit více zobrazit méně

Bible pro dnešek / Bůh – největší misionář / 2015 3Q 1

Bible pro dnešek / Bůh – největší misionář / 2015 3Q 1

Bible pro dnešek / Lukáš 22,39-46/ Ukřižovaný a vzkříšený

Bible pro dnešek / Lukáš 22,39-46/ Ukřižovaný a vzkříšený

Bible pro dnešek / Lukáš 17,20-21/ Ježíš v Jeruzalémě

Bible pro dnešek / Lukáš 17,20-21/ Ježíš v Jeruzalémě

Další nově nahraná videa

Adventisté ve světě | Pracovní soboty v St. Louis

Z pořadu: Adventisté ve světě

Město St. Louis ve Spojených státech je spojeno s historií adventistické církve. Podívejte se, jak se tamní sbory připravují nejen na světovou konferenci v roce 2025.

Mezinárodní stránky projektu:
https://www.adventistmission.org/

Církev adventistů sedmého dne:
http://www.casd.cz

Pro Církev adventistů sedmého dne vyrobila Maranatha z.s.
zobrazit více

Adventisté ve světě | Velké dobrodružství Deby a Bridgette

Z pořadu: Adventisté ve světě

Umíte si představit, že vyrazíte pracovat jako dobrovolník do daleké země?
Podívejte se na příběh Deby a Bridgette z indonéské Jakarty.

Mezinárodní stránky projektu:
https://www.adventistmission.org/

Církev adventistů sedmého dne:
http://www.casd.cz

Pro Církev adventistů sedmého dne vyrobila Maranatha z.s.
zobrazit více

Aktuality

Tajemství zdravé kondice 10: Překonaná trápení

17. 2. 2016

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je zdraví nejenom nepřítomnost nemoci, ale stav tělesné, duševní, a společenské pohody. Nehody, pohromy, zneužití či opuštění, to jsou životní zkoušky, jež mohou mít za následek hluboké fyzické a psychické poranění. Jak po takové zkušenosti opět "nasednout do sedla"? Více o Klubech zdraví se dozvíte na www.zivotazdravi.cz

přečíst více

Bible pro dnešek / Ježíšovi učedníci uprostřed velkého sporu / 2016 1Q 8

15. 2. 2016

Rybolov a vyslání učedníků. To jsou dvě místa o kterých budeme hovořit. Když na Ježíšův příkaz vhodili sítě do vody a vytáhli je plné ryb, byl to zázrak. Co se měli učedníci z této události naučit? A co znamená dostat od Boha sílu a moc? A měli bychom uzdravovat i dnes? Proč se to neděje v takové míře?
Rozhovor na téma osmého úkolu „Ježíšovi učedníci uprostřed velkého sporu“ vedli redaktor Hope TV a internetový pastor Jindřich Černohorský a teolog a studentský pastor organizace INRI road Mgr. Josef Dvořák.
Pořad Bible pro dnešek nabízí různorodé pohledy na biblické pasáže a témata. Jednotlivé díly jsou inspirovány biblickými úkoly, které připravuje oddělení Sobotní školy (SŠ) Církve adventistů sedmého dne (CASD). Témata jsou členěna do třinácti dílu v každém z čtvrtletí kalendářního roku. Kromě sledování pořadu se můžete zapojit do diskuse nad jednotlivými myšlenkami v kterémkoliv ze sborů CASD v ČR anebo SR. Více o místech a časech, kde se Bible studuje, naleznete na www.casd.cz a www.casd.sk
O právě studovaných a připravovaných tématech studia Bible se dozvíte na stránkách SŠ v ČR www.sobotniskola.casd.cz a na Slovensku www.sobotnaskola.casd.sk
přečíst více

Manželství - ráj nebo peklo? (6/6) - Bohoslužba (Národní týden manželství 2016)

12. 2. 2016

Budování harmonického manželství není úplně snadnou záležitostí. Příběh o stvoření ženy z mužova žebra však ukazuje, že je realizovatelné tam, když manželé umožní Bohu, aby si z jejich vzájemné náklonnosti vystavěl svůj chrám. Jakou roli by měli mít víra v manželském vztahu? Proč a jak může víra v Boha pozitivně ovlivňovat mezilidské vztahy?
K příležitosti Národního týdne manželství 2016 nabízíme tématická zamyšlení Mgr. Radka Jonczyho, vedoucího oddělení „Křesťanského domova“ v rámci Českého sdružení Církve adventistů sedmého dne.

Mgr. Radomír Jonczy se narodil 5. čevna 1961 v Karviné. Vyrůstal v Havířově, kde vystudoval gymnázium. Ve studiu pokračoval na Komenského evangelické bohoslovecké fakultě v Praze. Jako duchovní v Církvi adventistů sedmého dne nejdříve působil v Praze, později v České Třebové. Po roce 1992 se vrátil do Prahy a byl pověřen péčí o děti a mládež Církve adventistů. Spolupracoval s rozhlasem, vytvářel dětské pořady pro rádio Proglas a Český rozhlas Plzeň. Nyní je zodpovědný za „Křesťanský domov“ v rámci Církve adventistů sedmého dne. Je ženatý a s manželkou Vlastou má dvě dcery.
Více informací o Národním týdnu manželství naleznete na www.tydenmanzelstvi.cz
přečíst více