Právě sledujete: Thomas Graumann – Dvakrát zachráněné dítě

Z pořadu: Thomas Graumann - Dvakrát zachráněné dítě

Thomas Graumann se narodil v roce 1931 do brněnské židovské rodiny. Když v roce 1939 Nicolas Winton zachraňoval z Protektorátu Čechy a Morava židovské děti, byl Tomáš jedním z posledních dětí z těch 669, které se podařilo zachránit. 2. srpna 1939 odvezl osmiletého Tomáše poslední z vlaků naděje vypravených z Prahy do Velké Británie. Jeho mladší bratr Toník, který byl v době odjezdu nemocen, měl cestovat do Anglie dalším vlakem 1. září - ale tento vlak již neodjel a bratr zahynul.

Už od chvíle, kdy si malého osmiletého chlapce po příjezdu do Skotska vyzvedla adoptivní matka Mary Corsonová, toužil po návratu domů. „Nikdy jsem se ve Skotsku necítil doma a těšil jsem se do Československa. Jenže strýc, který se po válce vrátil z Anglie do Prahy, mi napsal, že všichni z naší rodiny, kteří zůstali v Československu, zahynuli v koncentračních táborech,“ říká Thomas Graumann. Do své vlasti se podíval až po dlouhých padesáti letech.

Již ve svém dětství – právě ve Skotsku - se díky evangelistovi Robertu Popemu stal křesťanem, proto sám o sobě říká, že je dvakrát zachráněný.

Celý život se snaží pomáhat lidem. Nejdřív jako učitel, ošetřovatel a misionář působil devět let na Filipínách. Tam potkal svoji budoucí manželku, Američanku Caroline, s níž se usadil ve Spojených státech amerických. Když si dvě děti adoptovali, narodily se jim brzy nato i dvě vlastní, i když jim lékaři řekli, že svoje děti mít nemohou. Teď už se těší z deseti vnoučat.

Jméno Nicholase Wintona neznal až do roku 2001. Tehdy poprvé spatřil své jméno na seznamu zachráněných židovských dětí.

„Přivedl mě k tomu pořad na BBC, kde ukazovali cestovní doklady Wintonových dětí. Vypadaly přesně jako ty moje. Pozdější setkání s Wintonem v Praze pro mě byl silný zážitek,“ vypráví Graumann. Měl tehdy obrovské štěstí. „Zachráněných dětí bylo celkem 669, z toho patnáct jich dodatečně odletělo z Vídně. Já měl číslo 652,“ vypočítává jednoduše. Po něm už se do vlaku dostaly jen dvě další děti.

Až po sedmdesáti letech se po stejné trase vydal na cestu z Wilsonova nádraží vzpomínkový vlak. Znovu v něm seděl i Thomas Graumann

Do rodné vlasti se vrátil po sametové revoluci a chtěl bydlet blízko Brna, práci ale dostal v Čechách, proto se manželé usadili v Nebovidech na Kolínsku. „Není to tu lepší než v Americe, ale cítíme, že tu můžeme pomáhat…“ říká Thomas Graumann.
zobrazit více zobrazit méně

Bible pro dnešek / Bůh – největší misionář / 2015 3Q 1

Bible pro dnešek / Bůh – největší misionář / 2015 3Q 1

Bible pro dnešek / Lukáš 22,39-46/ Ukřižovaný a vzkříšený

Bible pro dnešek / Lukáš 22,39-46/ Ukřižovaný a vzkříšený

Bible pro dnešek / Lukáš 17,20-21/ Ježíš v Jeruzalémě

Bible pro dnešek / Lukáš 17,20-21/ Ježíš v Jeruzalémě

Další nově nahraná videa

Bible pro dnešek / Znamení Kristova božství / 2024 4Q 02

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Znamení Kristova božství / 2024 4Q 02
zobrazit více

Bible pro dnešek / Znamení, která ukazují cestu / 2024 4Q 01

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Znamení, která ukazují cestu / 2024 4Q 01
zobrazit více

Aktuality

Studentská bohoslužba - INRI road Praha - Vítek Vurst

24. 4. 2016

25. února 2016 se ve Společenském centru „Londýnská 30″ konala další z řady mládežnických bohoslužeb, kterou opět organizovali studenti z prážské INRI road. Hlavním hostem večerního setkání byl kazatel Církve adventistů sedmého dne Vítek Vurst, který se zamyslel nad tématem - motivace strachem. Jaký je Bůh v kterého věřím? Jaké jsem od něj dostal hřivny (talent) A proč v něho vlastně věřím?
INRI road je křesťanská studentská organizace, kterou založila Církev adventistů sedmého dne. Posláním INRI road je nabízet věřícím i nevěřícím studentům prostor pro sdílení vztahů a své víry. INRI road se momentálně nachází v sedmi univerzitních městech v České a Slovenské republiky.
Více na www.inriroad.org

přečíst více

Projekt rodina: Ve znamení ženy (2/16)

22. 4. 2016

Mnohá média před nás staví obraz ženy, který je velmi deformovaný. Očekávání mužů jsou v realitě často nenaplněná. Co je pro ženy přirozené? A co muži u žen hledají a očekávají? Pro kvalitní vztahy je nutná přítomnost čtyř oblastí. Když je objevíte, možná to ve vztazích budete zvládat lépe. Ve znamení ženy je druhý díl z cyklu pořadů Projekt rodina, který připravuje internetová televize HopeTV.
“Projekt rodina“ reaguje na fakt, kdy statistiky ukazují, že šťastných manželství není v České republice mnoho. Každé druhé se rozvádí a o těch co spolu zůstávají nejde vždy říci, že jsou spokojení. Co je to chození a jaké má fáze? Jak si vybrat toho pravého, tu pravou? Jak se zachovat, když do vztahu nepříjemně zasahuje tchyně nebo kamarádi? Co dělat, když partner nebo partnerka jsou stále fixováni na rodiče? Co prožíváme při rozvodu a jak jím projít s co nejmenší újmou? A co děti? Jak ony vnímají naše neshody?
Tyto otázky a mnoho dalších jsme si položili s Mgr. Milenou Mikulkovou, poradkyní v oblasti mezilidských vztahů a výchovy. Vznikl tak PROJEKT RODINA, který se snaží reagovat na to, co řada z nás prožívá. Šestnáct témat pokrývá oblast od zamilovanosti a chození až po rozvod a porozvodovou komunikaci. Nechceme radit, každá situace je jiná. Rádi si vyslechneme vaše příběhy a proto vám dáme možnost vyjádřit se k jednotlivým dílům. Když budete stát o komunikaci s odborníkem po internetu, i na to jsme připraveni a pomůžeme vám.

Milena Mikulková ukončila v roce 2000 studium na Filozofické fakultě, v roce 2005 na Pedagogické fakultě MU v Brně. Již v průběhu studia pracovala v pedagogicko-psychologické poradně a věnovala se prevenci rizikového chování u dětí a mládeže.
V roce 2008 byla pověřena k výkonu sociálně právní ochrany dětí, a proto se zaměřuje zejména na úpravu komunikace v rozvodové a porozvodové situaci v rodině a na řešení výchovných problémů dětí a mládeže. V roce 2013 získala pověření „O péči o rodiny s dětmi v pěstounské péči.“
Milena Mikulková také působí jako lektorka akreditovaných programů zajišťovaných jinými vzdělávacími organizacemi. Aktivně vystupuje na odborných konferencích zaměřených zejména na sociální klima ve škole a na prevenci rizikového chování. Také je autorkou publikace Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem, která vyšla v listopadu 2015.
přečíst více

V dobrém i zlém - Jindra Černohorský - Pro neslyšící

20. 4. 2016

Věříte v maželství a vztah na celý život? I když je to běh na dlouho trať, vyplatí se. Své o tom ví pastor Církve adventistů sedmého dne Jindra Černohorský, který se zamyslel nad důležitostí manželského svazku. Také se dozvíte, proč je tak důležité vytrvat i v těžkých chvílích.
V následujících týdnech, budeme upozorňovat na videa, která již nyní mohou sloužit sluchově postiženým. Titulky pro neslyšící prozatím nabízíme v našem Youtube archivu. Stačí si v pravém dolním rohu zapnout funkci "Titulky". Pokud máte tip na zajímavé video z našeho archivu, které by posloužilo neslyšícím, napište nám na info@hopetv.cz.

Věděli jste, že ve světě žije přibližně 250 miliónů neslyšících? Tedy těch, kteří jsou silně nedoslýchaví či zcela neslyšící. Kolik procent křesťanů byste mezi neslyšícími čekali? Dvacet procent? Čtyřicet procent? Na zeměkouli nalezneme jen pouhá dvě procenta neslyšících, kteří se otevřeně hlásí ke křesťanství. Proč tomu tak je? Nabízí současná církev dostatečné možnosti pro šíření víry mezi sluchově hendikepovanými?
V HopeTV dlouhodobě upravujeme svou tvorbu tak, aby alespoň některá videa mohla posloužit 76 400 neslyšících, kteří v současné době žijí v České republice. Videa obsahující titulky se stávají stále větší samozřejmostí v tvorbě naší internetové televize. Chceme totiž, aby naděje, kterou šíříme, mohla oslovit co největší spektrum našich diváků. Budeme moc rádi, pokud o naší práci dáte vědět těm, kterým by mohla posloužit.
přečíst více