Právě sledujete: Thomas Graumann – Dvakrát zachráněné dítě

Z pořadu: Thomas Graumann - Dvakrát zachráněné dítě

Thomas Graumann se narodil v roce 1931 do brněnské židovské rodiny. Když v roce 1939 Nicolas Winton zachraňoval z Protektorátu Čechy a Morava židovské děti, byl Tomáš jedním z posledních dětí z těch 669, které se podařilo zachránit. 2. srpna 1939 odvezl osmiletého Tomáše poslední z vlaků naděje vypravených z Prahy do Velké Británie. Jeho mladší bratr Toník, který byl v době odjezdu nemocen, měl cestovat do Anglie dalším vlakem 1. září - ale tento vlak již neodjel a bratr zahynul.

Už od chvíle, kdy si malého osmiletého chlapce po příjezdu do Skotska vyzvedla adoptivní matka Mary Corsonová, toužil po návratu domů. „Nikdy jsem se ve Skotsku necítil doma a těšil jsem se do Československa. Jenže strýc, který se po válce vrátil z Anglie do Prahy, mi napsal, že všichni z naší rodiny, kteří zůstali v Československu, zahynuli v koncentračních táborech,“ říká Thomas Graumann. Do své vlasti se podíval až po dlouhých padesáti letech.

Již ve svém dětství – právě ve Skotsku - se díky evangelistovi Robertu Popemu stal křesťanem, proto sám o sobě říká, že je dvakrát zachráněný.

Celý život se snaží pomáhat lidem. Nejdřív jako učitel, ošetřovatel a misionář působil devět let na Filipínách. Tam potkal svoji budoucí manželku, Američanku Caroline, s níž se usadil ve Spojených státech amerických. Když si dvě děti adoptovali, narodily se jim brzy nato i dvě vlastní, i když jim lékaři řekli, že svoje děti mít nemohou. Teď už se těší z deseti vnoučat.

Jméno Nicholase Wintona neznal až do roku 2001. Tehdy poprvé spatřil své jméno na seznamu zachráněných židovských dětí.

„Přivedl mě k tomu pořad na BBC, kde ukazovali cestovní doklady Wintonových dětí. Vypadaly přesně jako ty moje. Pozdější setkání s Wintonem v Praze pro mě byl silný zážitek,“ vypráví Graumann. Měl tehdy obrovské štěstí. „Zachráněných dětí bylo celkem 669, z toho patnáct jich dodatečně odletělo z Vídně. Já měl číslo 652,“ vypočítává jednoduše. Po něm už se do vlaku dostaly jen dvě další děti.

Až po sedmdesáti letech se po stejné trase vydal na cestu z Wilsonova nádraží vzpomínkový vlak. Znovu v něm seděl i Thomas Graumann

Do rodné vlasti se vrátil po sametové revoluci a chtěl bydlet blízko Brna, práci ale dostal v Čechách, proto se manželé usadili v Nebovidech na Kolínsku. „Není to tu lepší než v Americe, ale cítíme, že tu můžeme pomáhat…“ říká Thomas Graumann.
zobrazit více zobrazit méně

Bible pro dnešek / Bůh – největší misionář / 2015 3Q 1

Bible pro dnešek / Bůh – největší misionář / 2015 3Q 1

Bible pro dnešek / Lukáš 22,39-46/ Ukřižovaný a vzkříšený

Bible pro dnešek / Lukáš 22,39-46/ Ukřižovaný a vzkříšený

Bible pro dnešek / Lukáš 17,20-21/ Ježíš v Jeruzalémě

Bible pro dnešek / Lukáš 17,20-21/ Ježíš v Jeruzalémě

Další nově nahraná videa

Adventisté ve světě | Tělocvična pro Itgela

Z pořadu: Adventisté ve světě

V centru mongolského Ulánbátaru funguje už více než 15 let škola adventistů sedmého dne Tusgal. Jak škola funguje? A co nejvíce teď potřebuje?

Mezinárodní stránky projektu:
https://www.adventistmission.org/
zobrazit více

Bible pro dnešek / Soucitný a horlivý Bůh / 2025 1Q 04

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Soucitný a horlivý Bůh / 2025 1Q 04

Studijní materiály k pořadu si můžete zdarma stáhnout zde:
https://www.adventorion.cz/ke-stazeni/sobotni-skola-2025

zobrazit více

Aktuality

Kornelius Novak: Pravý život v harmonii s Bohem – 5. část

15. 11. 2013

Nemoc a uzdravení je tématem další přednášky Kornelia Novaka. Ten poukazuje nejen na rozměr uzdravení, ale zabývá se i situací, kdy i přes modlitby uzdravení nepřichází. Co Bůh otevírá za možnosti pro uzdravujícího se i nemocného a jak se stavět ke svému zdraví?
Záznam ze setkání „Pravý život v harmonii s Bohem“ s hlavním hostem Korneliem Novakem. Kornelius Novak je zakladatelem klubu křesťanských motorkářů „Holy Riders Germany“, kazatelem a misionářem Církve adventistů sedmého dne v Norsku. Jako bývalý vicemistr Německa v kulturistice, motorkář a barový vyhazovač prožil dramatický život. Setkání s Ježíšem Kristem jej však od základu změnilo.
Život křesťana neznamená pouze znát, co je v Bibli, ale také mít vztah s Bohem. Mottem Kornelia Novaka a zároveň jeho přáním je, abychom "stále více a více vstupovali do harmonie s Bohem".
Natočeno v Kroměříži, 2013.
přečíst více

Jan Dymáček: Křesťanská rodina – 13. část

13. 11. 2013

Do jaké míry je pro manželství zásadní spiritualita u partnerů, v čem je osobní víra v Boha důležitá pro jejich vztah?
Záznam přednášek na téma: „Křesťanská rodina“, kterému se věnovali tři hlavní řečníci - Mojmír Voráč, Jan Dymáček a Pavel Raus. Ti se zaměřili na základy rodiny, její spiritualitu, vztah mezi partnery, rozvod a jeho dopady, ale i možnosti řešení různých problémů v rodině.
13. přednášku vedl Jan Dymáček, kazatel.
Biblický týden Moravskoslezského sdružení CASD 2013, Kroměříž.
přečíst více

Slavnostní setkání ASI v Ostravě můžete sledovat ON-LINE

12. 11. 2013

V sobotu 16. listopadu 2013 odvysíláme živý přenos ze slavnostního setkání ASI (ASI je dobrovolným sdružením fyzických osob členů Církve adventistů sedmého dne a právnických osob, které působí v České republice a v zahraničí).
Již 9. Česko-Slovenské setkání ASI se bude konat 14. - 16. listopadu 2013 v Ostravě v prostorách zařízení Dům kultury města Ostravy, a.s., ul. 28. října 124/2556, 709 24 Ostrava a v Harmony Club Hotel Ostrava, 28. října 1263/170, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.
Hlavní řečník setkání Frank FOURNIER je současným prezidentem ASI International. Jako druhý řečník se představí Ty GIBSON.

V Sobotu 16. listopadu 2013 v přímém přenosu na HopeTV uvedeme:
09:00 – 12:00  Dopolední bohoslužba

sobotní škola
poselství předsedy Církve Adventistů s.d. Mikuláše Pavlíka
zkušenosti z projektů členů ASI
slovo předsedů ASI International a ASI Česko-Slovensko
sbírka na misijní projekty v roce 2014
kázání Božího slova – Frank Fournier

14:00 - 17:00 Odpolední bohoslužba 

vyhlášení výsledku misijní sbírky pro rok 2014
představení schválených projektů na rok 2014
prezentace pilotních projektů
kázání - Ty Gibson

18:00 - 20:00 Večerní Bohoslužba a koncert 

kázání - Frank Fournier
koncert klasické hudby - pěvecká vystoupení - I. Hrachovec, V. Pajerová, dále instrumentální vystoupení – housle V. Pajerová, varhany A. Bárta, klavír P. Novák a J. Haniková

Změna programu vyhrazena.
Kázáním Božího slova poslouží kazatelé:
Frank Fournier dal své srdce Ježíši ve věku 25 let. Sloužil jako prezident Nadace Woodland Park Foundation v severním Ontariu, vyučoval bibli ve Fountainview Academy v Britské Kolumbii. S manželkou Janet sloužil po dobu deseti let v Zambii, kde řídil Riverside Farm Institute. Sloužil také jako prezident Outpost Centers International a je v současné době prezidentem Eden Valley institutu ve městě Loveland, stát Colorado.
 
 
Ty GIBSON je vášnivým nositelem zprávy, která otevírá mysl a mění srdce, vyučuje prostřednictvím veřejných seminářů a video projektů, aktuálně skrze průkopnické video-web stránky digma.com. Je autorem osmi knih, včetně nedávného, nejprodávanější vydání "Bůh zvaný touha". Ty je v láskyplném vztahu s dívkou jménem Sue. Žijí v Oregonu, kde slouží pomocí organizace Light Bearers Ministry, mezinárodní publikační služby, která vyrábí a distribuuje zdarma přes 400 milionů publikací ve třiceti pěti jazycích.
 
V rámci večerního koncertu vystoupí:
Ivo Hrachovec - patří mezi přední operní pěvce v oboru lyrický bas. Je obdařen mimořádnou schopností pro ztvárnění jevištních postav. Je také vyhledávaným interpretem pro oratorní a koncertní díla. Jeho repertoár má široký záběr - od koloraturních partů staré hudby přes romantická operní díla komického i lyrickodramatického oboru až po písně umělé i lidové. Od roku 2003 je jeho domovskou scénou Státní opera Praha. S úspěchem vystupoval na koncertních pódiích ve Španělsku, Itálii, na Maltě, Kypru, v Egyptě, Rusku, Japonsku, Kanadě a také Německu, Polsku a Chorvatsku. Je laureátem několika mezinárodních soutěží: 1997 - Trnava, Karlovy Vary, 1995 - Enna (Sicílie), Karlovy Vary, 1994 - Lecce (Itálie), Trnava, Karlovy Vary. (foto a text převzatý ze stránek www.ivohrachovec.cz).
Vítězslava Pajerová - vystudovala oděvní školu v Plzni, obor návrhářství. Od pěti let studovala hru na housle u Vlasty Frieslové. Umístila se v řadě celostátních soutěží. Účinkovala v konzervatorním symfonickém orchestru a dvou orchestrech v Irsku. V patnácti letech pokračovala dvouletým účinkováním v poloprofesionální taneční skupině a v osmnácti letech navázala studiem zpěvu. Dirigovala po dobu dvou let pěvecký sbor CASD v Plzni. V současné době třetím rokem studuje zpěv u sólistky Státní Opery Simony Procházkové. (foto a text převzatý ze stránek www.vitezslavapajerova.cz).
 
Aleš Bárta - (nar. 1960) je jedním z nejúspěšnějších českých varhaníků. Svá studia zahájil na brněnské konzervatoři u prof. Josefa Pukla a pokračoval na pražské Akademii múzických umění ve třídě doc. Václava Rabase. Již při studiu se stal úspěšným účastníkem významných soutěží. Je vítězem Mezinárodní varhanní interpretační soutěže Antona Brucknera v Linci 1982, laureátem Mezinárodní varhanní soutěže Franze Liszta v Budapešti 1983 a absolutním vítězem Mezinárodní varhanní soutěže Pražského jara 1984 (foto a text převzatý z webu Českého rozhlasu www.rozhlas.cz, tam naleznete i další informace).
 
Petr Novák - na klavír se začal učit v šesti letech pod vedením Jitky Kroupové, absolvoval plzeňskou konzervatoř u prof. Jindřicha Durase, Hudební fakultu AMU u doc. Emila Leichnera, pokračoval jako stipendista DAAD v nástavbovém studiu na Hochschule für Musik und Theater v Lipsku u prof. Ulricha Urbana. Má za sebou řadu významných úspěchů v soutěžích. Nahrával pro Český rozhlas a pro Českou televizi. V současnosti se věnuje pedagogické činnosti na Konzervatoři v Plzni (od r. 2003) a ZUŠ T. Brzkové v Plzni (od r. 2000). Pravidelně koncertuje se svojí sestrou Janou. (foto a text převzatý ze stránek www.vitezslavapajeorva.cz).
 
Johanna Haniková - začala hrát na piáno a flétnu v pěti letech. Její první učitelkou piána byla v místní hudební škole učitelka Martina Hanaková. Na její další rozvoj měla výrazný vliv prof. Monika Tugendliebová. Zvítězila v mnoha talentových a jiných hudebních soutěžích v Ústí nad Labem, Kamenici nad Lipou apod. Od roku 2010 až dodnes studuje pod vedením prof. Moniky Tugendliebové na Janáčekově konzervatoři v Ostravě. Mezi významná ocenění patří druhé místo na třicátém ročníku Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže v Plzni v roce 2012. Od roku 2011 již společně vystupovala s Ivo Hrachovcem, I. Klanskym, M. Tugendliebovou, I. Kahánkem a s dalšími renomovanými interprety po celé Evropě (text převzat z www.emcy.org a foto převzato z www.muzikus.cz).

přečíst více