Právě sledujete: Thomas Graumann – Dvakrát zachráněné dítě

Z pořadu: Thomas Graumann - Dvakrát zachráněné dítě

Thomas Graumann se narodil v roce 1931 do brněnské židovské rodiny. Když v roce 1939 Nicolas Winton zachraňoval z Protektorátu Čechy a Morava židovské děti, byl Tomáš jedním z posledních dětí z těch 669, které se podařilo zachránit. 2. srpna 1939 odvezl osmiletého Tomáše poslední z vlaků naděje vypravených z Prahy do Velké Británie. Jeho mladší bratr Toník, který byl v době odjezdu nemocen, měl cestovat do Anglie dalším vlakem 1. září - ale tento vlak již neodjel a bratr zahynul.

Už od chvíle, kdy si malého osmiletého chlapce po příjezdu do Skotska vyzvedla adoptivní matka Mary Corsonová, toužil po návratu domů. „Nikdy jsem se ve Skotsku necítil doma a těšil jsem se do Československa. Jenže strýc, který se po válce vrátil z Anglie do Prahy, mi napsal, že všichni z naší rodiny, kteří zůstali v Československu, zahynuli v koncentračních táborech,“ říká Thomas Graumann. Do své vlasti se podíval až po dlouhých padesáti letech.

Již ve svém dětství – právě ve Skotsku - se díky evangelistovi Robertu Popemu stal křesťanem, proto sám o sobě říká, že je dvakrát zachráněný.

Celý život se snaží pomáhat lidem. Nejdřív jako učitel, ošetřovatel a misionář působil devět let na Filipínách. Tam potkal svoji budoucí manželku, Američanku Caroline, s níž se usadil ve Spojených státech amerických. Když si dvě děti adoptovali, narodily se jim brzy nato i dvě vlastní, i když jim lékaři řekli, že svoje děti mít nemohou. Teď už se těší z deseti vnoučat.

Jméno Nicholase Wintona neznal až do roku 2001. Tehdy poprvé spatřil své jméno na seznamu zachráněných židovských dětí.

„Přivedl mě k tomu pořad na BBC, kde ukazovali cestovní doklady Wintonových dětí. Vypadaly přesně jako ty moje. Pozdější setkání s Wintonem v Praze pro mě byl silný zážitek,“ vypráví Graumann. Měl tehdy obrovské štěstí. „Zachráněných dětí bylo celkem 669, z toho patnáct jich dodatečně odletělo z Vídně. Já měl číslo 652,“ vypočítává jednoduše. Po něm už se do vlaku dostaly jen dvě další děti.

Až po sedmdesáti letech se po stejné trase vydal na cestu z Wilsonova nádraží vzpomínkový vlak. Znovu v něm seděl i Thomas Graumann

Do rodné vlasti se vrátil po sametové revoluci a chtěl bydlet blízko Brna, práci ale dostal v Čechách, proto se manželé usadili v Nebovidech na Kolínsku. „Není to tu lepší než v Americe, ale cítíme, že tu můžeme pomáhat…“ říká Thomas Graumann.
zobrazit více zobrazit méně

Bible pro dnešek / Bůh – největší misionář / 2015 3Q 1

Bible pro dnešek / Bůh – největší misionář / 2015 3Q 1

Bible pro dnešek / Lukáš 22,39-46/ Ukřižovaný a vzkříšený

Bible pro dnešek / Lukáš 22,39-46/ Ukřižovaný a vzkříšený

Bible pro dnešek / Lukáš 17,20-21/ Ježíš v Jeruzalémě

Bible pro dnešek / Lukáš 17,20-21/ Ježíš v Jeruzalémě

Další nově nahraná videa

Bible pro dnešek / Znamení Kristova božství / 2024 4Q 02

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Znamení Kristova božství / 2024 4Q 02
zobrazit více

Bible pro dnešek / Znamení, která ukazují cestu / 2024 4Q 01

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Znamení, která ukazují cestu / 2024 4Q 01
zobrazit více

Aktuality

John Bradshaw - Proč nemít strach z evangelia (1/3)

10. 7. 2016

HopeTV ve spolupráci s United art připravilo záznam tří večerních setkání ze sboru BETHANY, který sídlí v prostorách společenského centra Brumlovka. John Brashaw ve svých promluvách uvažuje nad tím: „Proč nemít strach z evangelizace?“ a jak naplnit odkaz Ježíše Krista z evangelia podle Matouše 28,16-20.

Kdo jsme? Naše odpověď je základním kamenem našeho já. Kdo jsme my, kdo jsem já? Jaké je moje já? Evangelisté Yves Monnier a John Bradshaw z mezinárodní misijní adventistické organizace It´s written (Je psáno). Tato organizace je tu pro to, aby se sdílela o dobré zprávě o Ježíši.
HopeTV ve spolupráci s United art připravilo záznam tří večerních
setkání ze sboru BETHANY, který sídlí v prostorách společenského centra
Brumlovka. John Brashaw ve svých promluvách uvažuje nad tím: „Proč nemít
strach z evangelizace?“ a jak naplnit odkaz Ježíše Krista z evangelia
podle Matouše 28,16-20.
Kdo jsme? Naše odpověď je základním kamenem
našeho já. Kdo jsme my, kdo jsem já? Jaké je moje já? Evangelisté Yves
Monnier a John Bradshaw z mezinárodní misijní adventistické organizace
It´s written (Je psáno). Tato organizace je tu pro to, aby se sdílela o
dobré zprávě o Ježíši.

přečíst více

Blok 57 - Pavel Helan

8. 7. 2016

„Vlídný písničkář“ – jak sám sebe Pavel Helan nazývá, je autor svérázných modliteb i vážných textů a již dávno si jej nespojujeme jen s jeho hitem iBůh. Charisma osobnosti a hudební vybroušenost přitahují na jeho koncerty posluchače po celé České republice i mimo ni. Hudebník Pavel Helan byl hostem pořadu Martina Žaluda "Blok57" a debata se točila kolem hudby, talentu a inspirace shůry.

přečíst více

Vzpomínky politicky perzekuovaných - Miloslav Bláha - Pro neslyšící

6. 7. 2016



Jak vzpomínají na své odsouzení a uvěznění bývalí političtí vězni z řad členů a kazatelů Církve adventistů sedmého dne (CASD)? S čím se vyrovnávali a co prožili ti, kteří se za komunistického režimu snažili zůstat věrní Bohu a zachování soboty jako biblického dne odpočinku? Co pro ně a jejich blízké bylo nejtěžší a s jakými reakcemi se setkávali u svých dozorců a spoluvězňů? Vzpomíná Miloslav Bláha.



V následujících týdnech, budeme upozorňovat na videa, která již nyní mohou sloužit sluchově postiženým. Titulky pro neslyšící prozatím nabízíme v našem Youtube archivu. Stačí si v pravém dolním rohu zapnout funkci "Titulky". Pokud máte tip na zajímavé video z našeho archivu, které by posloužilo neslyšícím, napište nám na info@hopetv.cz.
Desatero chování k neslyšícím
Při hovoru s nedoslýchavým člověkem nezvyšujeme hlas a nekřičíme. Zajistíme vhodné poslechové podmínky bez okolního hluku.

přečíst více