Právě sledujete: Thomas Graumann – Dvakrát zachráněné dítě

Z pořadu: Thomas Graumann - Dvakrát zachráněné dítě

Thomas Graumann se narodil v roce 1931 do brněnské židovské rodiny. Když v roce 1939 Nicolas Winton zachraňoval z Protektorátu Čechy a Morava židovské děti, byl Tomáš jedním z posledních dětí z těch 669, které se podařilo zachránit. 2. srpna 1939 odvezl osmiletého Tomáše poslední z vlaků naděje vypravených z Prahy do Velké Británie. Jeho mladší bratr Toník, který byl v době odjezdu nemocen, měl cestovat do Anglie dalším vlakem 1. září - ale tento vlak již neodjel a bratr zahynul.

Už od chvíle, kdy si malého osmiletého chlapce po příjezdu do Skotska vyzvedla adoptivní matka Mary Corsonová, toužil po návratu domů. „Nikdy jsem se ve Skotsku necítil doma a těšil jsem se do Československa. Jenže strýc, který se po válce vrátil z Anglie do Prahy, mi napsal, že všichni z naší rodiny, kteří zůstali v Československu, zahynuli v koncentračních táborech,“ říká Thomas Graumann. Do své vlasti se podíval až po dlouhých padesáti letech.

Již ve svém dětství – právě ve Skotsku - se díky evangelistovi Robertu Popemu stal křesťanem, proto sám o sobě říká, že je dvakrát zachráněný.

Celý život se snaží pomáhat lidem. Nejdřív jako učitel, ošetřovatel a misionář působil devět let na Filipínách. Tam potkal svoji budoucí manželku, Američanku Caroline, s níž se usadil ve Spojených státech amerických. Když si dvě děti adoptovali, narodily se jim brzy nato i dvě vlastní, i když jim lékaři řekli, že svoje děti mít nemohou. Teď už se těší z deseti vnoučat.

Jméno Nicholase Wintona neznal až do roku 2001. Tehdy poprvé spatřil své jméno na seznamu zachráněných židovských dětí.

„Přivedl mě k tomu pořad na BBC, kde ukazovali cestovní doklady Wintonových dětí. Vypadaly přesně jako ty moje. Pozdější setkání s Wintonem v Praze pro mě byl silný zážitek,“ vypráví Graumann. Měl tehdy obrovské štěstí. „Zachráněných dětí bylo celkem 669, z toho patnáct jich dodatečně odletělo z Vídně. Já měl číslo 652,“ vypočítává jednoduše. Po něm už se do vlaku dostaly jen dvě další děti.

Až po sedmdesáti letech se po stejné trase vydal na cestu z Wilsonova nádraží vzpomínkový vlak. Znovu v něm seděl i Thomas Graumann

Do rodné vlasti se vrátil po sametové revoluci a chtěl bydlet blízko Brna, práci ale dostal v Čechách, proto se manželé usadili v Nebovidech na Kolínsku. „Není to tu lepší než v Americe, ale cítíme, že tu můžeme pomáhat…“ říká Thomas Graumann.
zobrazit více zobrazit méně

Bible pro dnešek / Bůh – největší misionář / 2015 3Q 1

Bible pro dnešek / Bůh – největší misionář / 2015 3Q 1

Bible pro dnešek / Lukáš 22,39-46/ Ukřižovaný a vzkříšený

Bible pro dnešek / Lukáš 22,39-46/ Ukřižovaný a vzkříšený

Bible pro dnešek / Lukáš 17,20-21/ Ježíš v Jeruzalémě

Bible pro dnešek / Lukáš 17,20-21/ Ježíš v Jeruzalémě

Další nově nahraná videa

Adventisté ve světě | Velké dobrodružství Deby a Bridgette

Z pořadu: Adventisté ve světě

Umíte si představit, že vyrazíte pracovat jako dobrovolník do daleké země?
Podívejte se na příběh Deby a Bridgette z indonéské Jakarty.

Mezinárodní stránky projektu:
https://www.adventistmission.org/

Církev adventistů sedmého dne:
http://www.casd.cz

Pro Církev adventistů sedmého dne vyrobila Maranatha z.s.
zobrazit více

Bible pro dnešek / Epilog: Poznání Ježíše a jeho slova / 2024 4Q 13

Z pořadu: Bible pro dnešek

Bible pro dnešek / Epilog: Poznání Ježíše a jeho slova / 2024 4Q 13
zobrazit více

Aktuality

Bible pro dnešek / Kázání na hoře / 2016 2Q 3

11. 4. 2016

V Ježíšově kázání na hoře zaznělo mnoho důležitých myšlenek. My se podíváme na několik z nich.  Například, kdo jsou ti "chudí v duchu", kdo jsou "tišší" a co to znamená mít "čisté srdce". A jak si představit člověka, který působí pokoj?
Rozhovor na téma třetího úkolu v druhém čtvrtletí s názvem  „Kázání na hoře“ vedli redaktor Hope TV a internetový pastor Jindřich Černohorský a teolog a kazatel Církve adventistů sedmého dne Oldřich Svoboda.
Pořad Bible pro dnešek nabízí různorodé pohledy na biblické pasáže a témata. Jednotlivé díly jsou inspirovány biblickými úkoly, které připravuje oddělení Sobotní školy (SŠ) Církve adventistů sedmého dne (CASD). Témata jsou členěna do třinácti dílu v každém z čtvrtletí kalendářního roku. Kromě sledování pořadu se můžete zapojit do diskuse nad jednotlivými myšlenkami v kterémkoliv ze sborů CASD v ČR anebo SR. Více o místech a časech, kde se Bible studuje, naleznete na www.casd.cz a www.casd.sk
O právě studovaných a připravovaných tématech studia Bible se dozvíte na stránkách SŠ v ČR www.sobotniskola.casd.cz a na Slovensku www.sobotnaskola.casd.sk
přečíst více

Stezka písmáků 2016

10. 4. 2016

Vědomostní soutěž Stezka písmáků probíhá (formou písemného testu) dvoukolově - 1. kolo se koná v místě bydliště účastníků s opravou korespondenční formou, nebo od 17. ročníku také online. Postupující se pak sejdou ke druhému kolu v Praze. Test je vždy vyhodnocen organizátory a správné odpovědi ohodnoceny body; v 1. kole všichni získávají zelený odznak soutěže, v 2. kole "vyhrávají" červený odznak soutěžící, kteří dosáhnou potřebného limitu bodů, avšak v tomto finálovém kole si všichni bez rozdílu vyberou pěknou knížku. Soutěžit mohou jak jednotlivci, tak i skupiny. Stezku písmáků již tradičně spolupořádají Junák a Klub Pathfinder.


kategorie N (nejmladší) - do 9 let včetně
kategorie M (mladší) - 10 až 12 let včetně
kategorie S (starší) - 13 - 17 let včetně
kategorie P (pokročilí) - od 18 let výše

Více na www.stezkapismaku.cz

přečíst více

Projekt rodina: Erb muže (1/16)

8. 4. 2016

Vědí muži, co od nich ženy očekávají? Někdo si může myslet, že pro úspěch u žen, by se měl muž chovat jako akční hrdina? Někteří se o to snaží, ale výsledkem je často jen zklamání a rozpad vztahu. V čem jsou muži jedineční a co na nich ženy přitahuje? Které mužské vlastnosti jsou potřebné pro budování zdravého manželství? První díl nového pořadu HopeTV nabídne nejen zajímavé otázky, ale zejména užitečné odpovědi.
“Projekt rodina“ reaguje na fakt, kdy statistiky ukazují, že šťastných manželství není v České republice mnoho. Každé druhé se rozvádí a o těch co spolu zůstávají nejde vždy říci, že jsou spokojení. Co je to chození a jaké má fáze? Jak si vybrat toho pravého, tu pravou? Jak se zachovat, když do vztahu nepříjemně zasahuje tchyně nebo kamarádi? Co dělat, když partner nebo partnerka jsou stále fixováni na rodiče? Co prožíváme při rozvodu a jak jím projít s co nejmenší újmou? A co děti? Jak ony vnímají naše neshody?
Tyto otázky a mnoho dalších jsme si položili s Mgr. Milenou Mikulkovou, poradkyní v oblasti mezilidských vztahů a výchovy. Vznikl tak PROJEKT RODINA, který se snaží reagovat na to, co řada z nás prožívá. Šestnáct témat pokrývá oblast od zamilovanosti a chození až po rozvod a porozvodovou komunikaci. Nechceme radit, každá situace je jiná. Rádi si vyslechneme vaše příběhy a proto vám dáme možnost vyjádřit se k jednotlivým dílům. Když budete stát o komunikaci s odborníkem po internetu, i na to jsme připraveni a pomůžeme vám.
Rádi si vyslechneme vaše trápení, náměty nebo dotazy. Náš email je projektrodina@hopetv.cz. Více o „Projektu rodina“ naleznete na www.projektrodina.cz

Milena Mikulková ukončila v roce 2000 studium na Filozofické fakultě, v roce 2005 na Pedagogické fakultě MU v Brně. Již v průběhu studia pracovala v pedagogicko-psychologické poradně a věnovala se prevenci rizikového chování u dětí a mládeže.
V roce 2008 byla pověřena k výkonu sociálně právní ochrany dětí, a proto se zaměřuje zejména na úpravu komunikace v rozvodové a porozvodové situaci v rodině a na řešení výchovných problémů dětí a mládeže. V roce 2013 získala pověření „O péči o rodiny s dětmi v pěstounské péči.“
Milena Mikulková také působí jako lektorka akreditovaných programů zajišťovaných jinými vzdělávacími organizacemi. Aktivně vystupuje na odborných konferencích zaměřených zejména na sociální klima ve škole a na prevenci rizikového chování. Také je autorkou publikace Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem, která vyšla v listopadu 2015.
přečíst více