Právě sledujete: Thomas Graumann – Dvakrát zachráněné dítě

Z pořadu: Thomas Graumann - Dvakrát zachráněné dítě

Thomas Graumann se narodil v roce 1931 do brněnské židovské rodiny. Když v roce 1939 Nicolas Winton zachraňoval z Protektorátu Čechy a Morava židovské děti, byl Tomáš jedním z posledních dětí z těch 669, které se podařilo zachránit. 2. srpna 1939 odvezl osmiletého Tomáše poslední z vlaků naděje vypravených z Prahy do Velké Británie. Jeho mladší bratr Toník, který byl v době odjezdu nemocen, měl cestovat do Anglie dalším vlakem 1. září - ale tento vlak již neodjel a bratr zahynul.

Už od chvíle, kdy si malého osmiletého chlapce po příjezdu do Skotska vyzvedla adoptivní matka Mary Corsonová, toužil po návratu domů. „Nikdy jsem se ve Skotsku necítil doma a těšil jsem se do Československa. Jenže strýc, který se po válce vrátil z Anglie do Prahy, mi napsal, že všichni z naší rodiny, kteří zůstali v Československu, zahynuli v koncentračních táborech,“ říká Thomas Graumann. Do své vlasti se podíval až po dlouhých padesáti letech.

Již ve svém dětství – právě ve Skotsku - se díky evangelistovi Robertu Popemu stal křesťanem, proto sám o sobě říká, že je dvakrát zachráněný.

Celý život se snaží pomáhat lidem. Nejdřív jako učitel, ošetřovatel a misionář působil devět let na Filipínách. Tam potkal svoji budoucí manželku, Američanku Caroline, s níž se usadil ve Spojených státech amerických. Když si dvě děti adoptovali, narodily se jim brzy nato i dvě vlastní, i když jim lékaři řekli, že svoje děti mít nemohou. Teď už se těší z deseti vnoučat.

Jméno Nicholase Wintona neznal až do roku 2001. Tehdy poprvé spatřil své jméno na seznamu zachráněných židovských dětí.

„Přivedl mě k tomu pořad na BBC, kde ukazovali cestovní doklady Wintonových dětí. Vypadaly přesně jako ty moje. Pozdější setkání s Wintonem v Praze pro mě byl silný zážitek,“ vypráví Graumann. Měl tehdy obrovské štěstí. „Zachráněných dětí bylo celkem 669, z toho patnáct jich dodatečně odletělo z Vídně. Já měl číslo 652,“ vypočítává jednoduše. Po něm už se do vlaku dostaly jen dvě další děti.

Až po sedmdesáti letech se po stejné trase vydal na cestu z Wilsonova nádraží vzpomínkový vlak. Znovu v něm seděl i Thomas Graumann

Do rodné vlasti se vrátil po sametové revoluci a chtěl bydlet blízko Brna, práci ale dostal v Čechách, proto se manželé usadili v Nebovidech na Kolínsku. „Není to tu lepší než v Americe, ale cítíme, že tu můžeme pomáhat…“ říká Thomas Graumann.
zobrazit více zobrazit méně

Bible pro dnešek / Bůh – největší misionář / 2015 3Q 1

Bible pro dnešek / Bůh – největší misionář / 2015 3Q 1

Bible pro dnešek / Lukáš 22,39-46/ Ukřižovaný a vzkříšený

Bible pro dnešek / Lukáš 22,39-46/ Ukřižovaný a vzkříšený

Bible pro dnešek / Lukáš 17,20-21/ Ježíš v Jeruzalémě

Bible pro dnešek / Lukáš 17,20-21/ Ježíš v Jeruzalémě

Další nově nahraná videa

Adventisté ve světě | Pracovní soboty v St. Louis

Z pořadu: Adventisté ve světě

Město St. Louis ve Spojených státech je spojeno s historií adventistické církve. Podívejte se, jak se tamní sbory připravují nejen na světovou konferenci v roce 2025.

Mezinárodní stránky projektu:
https://www.adventistmission.org/

Církev adventistů sedmého dne:
http://www.casd.cz

Pro Církev adventistů sedmého dne vyrobila Maranatha z.s.
zobrazit více

Adventisté ve světě | Velké dobrodružství Deby a Bridgette

Z pořadu: Adventisté ve světě

Umíte si představit, že vyrazíte pracovat jako dobrovolník do daleké země?
Podívejte se na příběh Deby a Bridgette z indonéské Jakarty.

Mezinárodní stránky projektu:
https://www.adventistmission.org/

Církev adventistů sedmého dne:
http://www.casd.cz

Pro Církev adventistů sedmého dne vyrobila Maranatha z.s.
zobrazit více

Aktuality

Bohoslužba Bruce L. Bauer: Moc a autorita (Motivační setkání Kroměříž 2015)

15. 12. 2015

9. - 11. října 2015 se v moravské Kroměříži uskutečnilo motivačně - duchovní setkání věřících, jehož hlavním cílem bylo zamyslet se nad tématem "Modlitba a Uzdravení". V prostorách Arcibiskupského gymnázia přednášel Bruce Bauer, který promluvil o svých zkušenostech a poznatcích s modlitbami za tělesná, duševní i duchovní uzdravení.
Bruce L. Bauer získal doktorát misiologie z Fullerovy university. Byl misionářem v Japonsku (1969-84), v Mikronézii (1984-89) a v Kambodži (1997-2000). Na Andrewsově Universitě učí misiologii od roku1989 v současné době vede katedru misiologie.
Páté zamyšlení Bruce L. Bauera si klade otázky, které řeší takřka každý křesťan. Měl bych hlásat svou víru? A jakým způsobem? Jak nezkreslit bilickou pravdu? A jakou roli hraj v evangelizaci pojmy "moc a autorita"?

přečíst více

Bible pro dnešek / Zpátky do Egypta / 2015 4Q 12

14. 12. 2015

Stalo se vám někdy, že jste se modlili o zjevení Boží vůle a když vám byla ukázána, tak jste se jí nechtěli řídit? Přesně tuto situaci prožili Izraelci. Co chtěli za odpověď a jaké to mělo vše důsledky? Hebrejský text poskytuje více úrovní výkladu a je dobré o tom vědět. A jak souvisí odvšivení s Egyptem?
Rozhovor na téma dvanáctého úkolu „Zpátky do Egypta“ vedli redaktor HopeTV a internetový pastor Jindřich Černohorský a učitel starého zákona a hebrejštiny na Husitské teologické fakultě a Teologickém semináři CASD, doc. Mgr. Jiří Beneš, Th.D.
Pořad Bible pro dnešek nabízí různorodé pohledy na biblické pasáže a témata. Jednotlivé díly jsou inspirovány biblickými úkoly, které připravuje oddělení Sobotní školy (SŠ) Církve adventistů sedmého dne (CASD). Témata jsou členěna do třinácti dílu v každém z čtvrtletí kalendářního roku. Kromě sledování pořadu se můžete zapojit do diskuse nad jednotlivými myšlenkami v kterémkoliv ze sborů CASD v ČR anebo SR. Více o místech a časech, kde se Bible studuje, naleznete na www.casd.cz a www.casd.sk
O právě studovaných a připravovaných tématech studia Bible se dozvíte na stránkách SŠ v ČR www.sobotniskola.casd.cz a na Slovensku www.sobotnaskola.casd.sk
přečíst více

Přímý přenos Teologické konference o hudbě

9. 12. 2015

Kazatelské oddělení Česko-Slovenské unie Církve adventistů sedmého dne připravilo ve spolupráci s Teologickým seminářem v Sázavě již devátou teologickou konferenci, tentokrát na často diskutované téma hudby. Hlavním hostem konference bude Lilianne Doukhanová (Ph.D. v oboru muzikologie), která přednáší dějiny hudby a muzikologii na Andrews University, kde zároveň vede oddělení hudby. Sestra Douhkhanová absolvovala také hudební vzdělání na dvou konzervatořích, byla oceněna za klavírní hru (Strasbourg) a nedávno publikovala o církevní hudbě knihu (In Tune With God), která vyjde koncem roku také u nás (Sladěni s Bohem). Dalšími řečníky z domácích řad budou bratři Jiří Tomášek a Daniel Kašlík. Jednotlivé vstupy budou následně stručně diskutovány.
Teologická konference proběhne v sobotu 12. prosince ve Společenském centru Bethany (Za Brumlovkou 4, Praha 4). Začíná spolu s místním sborem dopolední bohoslužbou v 9:50. Kázání J. Tomáška bude již souviset s tématem. Hlavní blok konference začne ve 13:15 hodin, předpokládaný závěr je před 19. hodinou. Konference bude poté v neděli pokračovat v užším kruhu aktivních hudebníků v aule Teologického semináře v Sázavě.
HopeTV bude prostřednictví přímého přenosu vysílat dopolední bohoslužbu a 5 odpoledních přednášek. Přímé přenosy jsou vyznačeny v programu tučně.
Dopolední část společná s členy místního sboru
9:50 Společný zpěv před bohoslužbou
10:00 Studium Bible
11:30 Bohoslužba Tomáš Kábrt
Kázání „Tváří v tvář“ Jiří Tomášek
Odpolední část
13:15 Zahájení konference Peter Čík
13:20 1. vstup: Biblické základy bohoslužby: Hudba v Bibli a díle EGW Lilianne Doukhan
14:20 Diskuze Roman Mach
14:35 2. vstup: Zápas církve s hudbou v dějinách Lilianne Doukhan
15:05 Diskuze
15:15 Přestávka
15:40 3. vstup: Současné výzvy a jak sloužit hudbou v církvi Lilianne Doukhan
16:10 Diskuze Roman Mach
16:20 4. vstup: Hudba a její vliv na člověka Daniel Kašlík
16:50 Diskuze Roman Mach
17:00 5. vstup: Hudba mezi vírou a nevírou Jiří Tomášek
17:45 Diskuze Roman Mach
18:00 Závěrečné slovo, ukončení konference Peter Čík, Roman Mach

přečíst více