7. 2. 2012
Jedno ze zajímavých témat současné církve – vztah církve a státu, se stalo i stěžejním tématem teologické konference, která se konala 10. prosince 2011 v Teologickém semináři CASD na Sázavě. Jednotlivé příspěvky rozšiřovaly mozaiku názorů účastníků konference a doplňovaly o nové poznatky a pohledy. Záznamy z teologické konference vysílá HopeTV v premiéře od 9. února 2012 vždy ve čtvrtek večer a po vysílání je najdete v archivu.
Prohlášení církve adventistů sedmého dne ke vztahům mezi církví a státem
Preambule
Bůh je láska. Jeho vláda nad celým vesmírem je postavena na dobrovolné poslušnosti, která je odpovědí na jeho úžasnou dobrotu. Pouze opravdová víra vycházející z opravdového srdce a činy motivované láskou, mají v Božích očích hodnotu. Lásku však nelze přikázat žádným nařízením. Nelze ji vyvolat žádným zákonem ani ustanovením. Jakákoliv snaha o legislativní pravidla v oblasti víry je tedy sama o sobě v přímém rozporu s principy opravdového náboženství, a tedy v rozporu s Boží vůlí. Bůh obdařil prarodiče lidského pokolení schopností volit mezi dobrem a zlem. I následující generace, které se narodily na tento svět, mají stále stejnou možnost volby. Tato svoboda volby, kterou dal lidem Bůh, nemůže být porušována člověkem. Správný vztah mezi náboženstvím a státem můžeme nelépe vidět na příkladu života našeho Spasitele, Ježíše Krista. Jako Bohu mu náležela ta nejvyšší moc a autorita na zemi. Měl božskou moudrost, schopnosti a výsostné postavení. Pokud měl někdo v celých dějinách světa právo někoho přinutit ke správné bohoslužbě, byl to Ježíš. A přesto nikdy nepoužil sílu k tomu, aby šířil své evangelium.
Úkolem jeho následovníků je žít podle tohoto jeho příkladu. Církev adventistů sedmého dne se už od svého vzniku snažila v tomto směru následovat Kristova příkladu a prosazovat svobodu svědomí jako nedílnou součást svého poslání. S tím, jak roste role církve ve společnosti, je třeba jasně stanovit a formulovat principy, jimiž se tato celosvětová církev řídí ve vztahu k vládám jednotlivých zemí, v nichž působí.
Teologická konference 2011 - Církev a stát
Daniel Horničár, Th.D.: Okradení Egypťanů (výklad Ex 12,35-36)
Mgr. Luděk Svrček, Mgr. Jaroslav Kašpar: Modely vztahu církve a státu
Mgr. Jiří Piškula, Th.D.: Církev a stát v počátku komunistického režimu
Petr Krynský, Th.D.: Císařův peníz
přečíst více