23. 3. 2012
Chtěli bychom vás seznámit s hostem pátečního pořadu Můj příběh, má píseň. Moderátorka Kandus Thorpová pozvala do studia hudebníka, který vyrostl na Amerických Panenských ostrovech a hraje na neobvyklý hudební nástroj - steel drum. Poslechněte si, jak Armand Davila vypráví o svých začátcích:
„Bylo mi asi třináct let a byly prázdniny. Neměl jsem na programu nic konkrétního a moje babička, která mě vychovávala, měla strach, abych se nenamočil do nějakých problémů. A tak rozhodla, že se povinně zapojím do takového hudebního projektu, sponzorovaného jedním z našich senátorů.
Bránil jsem se, co to šlo, protože jsem si chtěl užívat léta. No ale musel jsem tam a vůbec se mi to nelíbilo. Nebyl jsem prostě zvyklý být v létě zavřený ve škole. Nikdy jsem do žádné letní školy nechodil a prázdniny jsem vždy trávil venku.
Přednášky začaly hudební teorií, učili jsme se diatonické stupnice, akordy, zmenšené kvintakordy, prostě hudební nauku s tím, co k tomu patří… Šlo mi to. Notový zápis jsem měl na jedničku. Teorii jsem zvládal skvěle. Ale když došlo na vlastní hraní na bicí, tak to už bylo slabší. Myslel jsem si, jak mi to půjde, ale opak byl pravdou. Vůbec se mi to nedařilo. Ze všech 26 studentů jsem byl nejhorší.“
Myslíte, že to Armandovi opravdu nešlo, nebo to byl vzdor? „To nebyl“, pokračuje Armand, „prostě jsem na to asi používal špatnou hemisféru a nebyl jsem schopný ten notový zápis změnit v hudbu. Pro bicí jsou noty zapsány trochu jinak než pro ostatní nástroje a můj mozek to nebyl schopný analyzovat a poradit si s tím. Nedávalo mi to smysl. Takže mě přesunuli k těm nejjednodušším bicím, kde hrajete jednou rukou jednu notu, držíte čtyřčtvrťový takt…a já to stále opakoval a zvykl si na tenhle způsob.
Postupně se mi to dařilo čím dál lépe, až jsem přešel ke složitějším bicím a dostal se k těmto steel drums, neboli barelům, na které hraji dodnes.“
Steel drum je pro nás velice neobvyklý nástroj – celkem existuje zhruba 13 až 15 jeho variací. Původem je z Trinidadu, ale své příznivce nachází po celém světě. Neladí se samozřejmě jako klavír nebo kytara, ladění se liší počtem vytepaných plošek. Při výrobě se musí vzít kulaté kladivo a ladička, potom se tluče do jednotlivých plošek, až začnou vydávat zvuk, který je právě potřeba.
Nástroj, na který bude Armand v pořadu hrát, byl vytepán z víka pětapadesáti galonového barelu.
Pokračování poutavého vyprávění i písně zahrané na steel drum můžete sledovat v pátek 23. března v 19:45 v HopeTV v pořadu Můj příběh, má píseň.
přečíst více