16. 5. 2012
Postavu Mistra Jana Husa představuje v cyklu přednášek religionista ThDr. Martin Chadima, ThD., který se několik let velice pečlivě zabýval studiem této historické postavy. Své poznatky zúročil také jako člen Komise pro zkoumání života a díla Mistra Jana Husa.
Komise vznikla v roce 1993 při České biskupské konferenci a významnou měrou přispěla k rehabilitaci Jana Husa. Dozvíte se nejnovější poznatky o této výjimečné osobnosti našich dějin.
Jan Hus se narodil pravděpodobně v r. 1371 v Husinci u Prachatic a „Hus“ se začal psát později patrně podle hradu Husi, k němuž Husinec náležel. V Prachaticích nabyl základního vzdělání a další vzdělání již absolvoval na pražské univerzitě, na artistické fakultě. Patřil mezi chudé studenty a možná právě proto se chtěl stát knězem. Byl vychován ve smyslu etického přístupu k životu, kde na prvním místě byl morálně zakotvený vztah k Bohu.
Mistr Jan Hus byl římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, reformátor, kazatel a mistr na pražské univerzitě. Byl autorem reformy pravopisu, která odstranila spřežky a zavedla do české abecedy diakritiku. Ve svých kázáních a náboženských pracích kritizoval mravní úpadek, v němž se ocitla katolická církev a přejal některé myšlenky Wyklefa. Katolická církev ho označila za kacíře, jeho učení za herezi a exkomunikovala jej. Na kostnickém koncilu byl odsouzen jako kacíř a vydán 6. 7. 1415 světské moci k upálení na hranici, když odmítl odvolat své učení.
V roce 1999 prohlásil papež Jan Pavel II., že lituje kruté smrti Jana Husa a uznal ho jako reformátora církve. K jeho odkazu se hlásili husité a později i další církve a společnosti vzešlé z reformace.
V roce 2005 diváci České televize svými hlasy umístili Jana Husa na sedmé místo v anketě Největší Čech a datum Husova upálení je dnes českým státním svátkem.
1. přednáška – Příčiny vzniku české reformace, 16. 5. ve 20:15
2. přednáška – Zápas za lepší církev v Čechách, 23. 5. ve 20:00
3. přednáška – Husova smrt a její důsledky, 30. 5. ve 20:00